Fotó: Mediafax
2009. december 02., 09:462009. december 02., 09:46
Rosner kérését azzal támasztotta alá, hogy a gazdasági válság rendkívül negatív hatással volt a háromszéki gazdaságra, az év első tíz hónapjában a cégek közel egyötöde, több mint 1700 vállalkozás tűnt el a gazdasági életből.
Rosner fejtegetése szerint, ha minden vállalkozásra átlagosan mindössze négy munkavállalót számítunk, akkor is több mint 7 ezer háromszékit érintett közvetlenül a gazdasági válság és az átalányadó bevezetése.
A piacról eltűnt cégek többsége, több mint ezer vállalkozás függesztette fel a tevékenységét, 435 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből, míg 230 kezdeményezte a felszámolását.
A jelenleg aktív, közel 9 ezer vállalkozás több mint fele még mindig jogi személyiséggel rendelkezik, de jelentősen megnőtt az egyéni vállalkozói engedéllyel tevékenykedők aránya, akik a háromszéki vállalkozások 41 százalékát teszik ki, és akiknek nem kell átalányadót fizetniük.
A kamara elemzése szerint júliusban Kovászna megyében 18 százalékkal csökkent az export, míg 48 százalékkal a behozatal, ami a gazdaság hanyatlását, a vásárlóerő csökkenését bizonyítja.
A válság áthidalására új nadrágkollekciót dobott piacra a Transilvania Trousers Company német tőkéjű sepsiszentgyörgyi készruhagyár. A Valley of Trousers (Nadrágvölgy) kollekció kapcsán Bock Dietrich, a vállalat főrészvényese elmondta, a Hugo Boss nemzetközi divatcég már le is szerződte a kollekció egy részét. Ugyanakkor ezzel a lépéssel megszakadt a kizárólag lohn rendszerben való gyártás sorozota, ami a háromszéki készruhagyártást jellemzi. Az új stratégia része egy brassói és egy kézdivásárhelyi saját üzlet megnyitása is. A Háromszéken működő 11 készruhagyár közül eddig csak a kézdivásárhelyi Secuiana nadrággyárnak volt saját márkájú terméke, ott az Adam’s kollekciót gyártják. |
Eközben felére csökkent a kiváltott építkezési engedélyek száma, 50 százalékkal nőtt a munkanélküliek száma, ami szeptemberben elérte a 9,7 százalékot. Rosner szerint a negatív gazdasági mutatók arra világítanak rá, hogy a magánszféra megtette a válság miatt elkerülhetetlenné vált átszervezéseket, ez viszont a közszférában nem történt meg.
Rosner becslése szerint a jövő év első kilenc hónapjában még nem lehet gazdasági fellendülésre számítani, ezért fontos a körültekintő tervezés, a meglevő munkahelyek megtartása, az adóteher szinten tartása.
A helyi önkormányzatokhoz elküldött körlevelében a kamara elnöke arra biztatja a választott elöljárókat, hogy a jövő évi költségvetésben különítsenek el alapokat az infrastrukturális beruházásokra, az európai uniós pályázatokhoz szükséges önrészre, hogy ilyen módon járuljanak hozzá a gazdaság serkentéséhez.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.