Fotó: Magyar Nemzeti Bank
Matolcsy György szerint válságközeli helyzetben van a magyar gazdaság, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a kormány gazdaságpolitikáját is hibáztatta az ország jelenlegi, sérülékeny helyzetéért. Varga Mihály pénzügyminiszter úgy reagált: a magas energiaárak egész Európában recesszió felé viszik a gazdaságokat.
2022. december 05., 21:302022. december 05., 21:30
2022. december 05., 21:382022. december 05., 21:38
„Szembe kell néznünk azzal, hogy a magyar gazdaság válságközeli helyzetben van” – idézte az anyaországi sajtó Matolcsy Györgynek a magyar Országgyűlés gazdasági bizottsága hétfői ülésén elhangzott szavait. Az Rtl.hu és a Világgazdaság.hu beszámolója szerint a budapesti jegybank elnöke az MNB 2021. évről szóló üzleti jelentését vezette elő a bizottságban, és ennek során fogalmazott meg erős kritikát a magyar gazdaságpolitikáról.
Ennek okait az energiaár-robbanásban és az élelmiszer-inflációban jelölte meg. Az utóbbi kapcsán megjegyezte, hogy az EU-ban Magyarországon a második legalacsonyabb a mezőgazdaság termelékenysége Bulgária után. „Bajban vagyunk, sok szempontból saját döntéseink miatt vagyunk bajban” – idézték a portálok a jegybank elnökét. Tordai Bence ellenzéki országgyűlési képviselőnek, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettesének bejegyzésére hivatkozva azt is megírták, hogy Matolcsy György kijelentette: megbomlott a magyar kormány és a jegybank gazdaságpolitikai összhangja, és ez sokba kerül. Az MNB elnöke szerint az ársapkák 3-4 százalékos inflációs többletet okoznak, azonnal ki kell vezetni ezeket.
„A jegybank elnökének igaza van abban, hogy baj van, de a baj mindenkit érint: a magas energiaárak egész Európában recesszió felé viszik a gazdaságokat” – reagált Varga Mihály pénzügyminiszter Matolcsy szavaira. A tárcavezető Facebook-oldalán posztolt bejegyzésében kiemelte, minden ország lépéskényszerbe került, Magyarország is. „A válságkezelés eredményeként eddig magas maradt a gazdasági növekedés (harmadik negyedévben 4,1 százalék, ami az EU-ban a hetedik legmagasabb mérték), valamint magas a foglalkoztatottság (4,7 millió ember dolgozik, továbbra is 4 százalék alatt a munkanélküliség)” – közölte Varga Mihály pénzügyminiszter, hozzátéve: lehet építeni az elmúlt évek eredményeire.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!