2011. július 29., 09:542011. július 29., 09:54
Az agrártárca vezetőjének beszámolója szerint gazdagnak ígérkezik a termés búzából, árpából, repcéből, ipari növényekből és kukoricából is. A szerdáig beérkezett mezőgazdasági termelési adatok értelmében árpából 758 ezer tonnát takarítottak be az országban a tervezett 712 ezer tonnához képest, búzából és rozsból 5,79 millió tonnát arattak a rendelkezésre álló romániai összterület 83 százalékáról, miközben a két gabonaféléből 6,71 millió tonnás termést prognosztizáltak erre az évre. Továbbá a zabbal bevetett terület negyedéről nyolcvanezer tonnát takarítottak be a becsült 300 ezer tonnához képest, olajrepcéből 748 ezer tonnát. Tabără ismertette az Európai Bizottság Joint Research Centre MARS-közlönyének csütörtökön közzétett jelentését, miszerint idén Romániában a hektáronkénti termelés meghaladja az utóbbi öt esztendő átlagát, és a termés a búza, az árpa és a burgonya esetében is jelentősen meghaladja a tavalyi hozamot.
„Romániának exportálnia kell mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékeket, nem pedig behoznia” – szögezte le a mezőgazdasági miniszter, hozzáfűzve, esély mutatkozik az ország agráriuma számára „kievezni a zátonyról”, és kiegyensúlyozódhat az élelmiszertermékek kereskedelmi mérlege is. Románia különben 2011 első négy hónapjában 947 millió euró értékben exportált élelmiszer-ipari termékeket a tavalyi év ugyanezen időszakában jegyzett 610 millió euróhoz képest, ugyanakkor április 30-áig 1,4 milliárd euró értékben importált (ez a volumen a tavalyi első évharmadban 1,16 milliárd euróra rúgott). Valeriu Tabără közölte, idén a megművelt terület nagysága kétmillió hektárral nagyobb Romániában, mint az előző években, és a következő időszakban szerinte emelkedni fog a mezőgazdasági területek piaci ára.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!