A népzeneiskola háromszintes épülete méltó hely a magyar népzene és népdal oktatására, több mint száz gyerek tanul benne
Fotó: Orbán Orsolya
A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságának helyettes államtitkára kedden Kolozsváron, a Kallós Zoltán Népzeneiskola magyar kormánytámogatással megvalósult új épületének átadásán.
2025. május 20., 21:272025. május 20., 21:27
2025. május 20., 21:442025. május 20., 21:44
Szilágyi Péter a mezőségi szórványbeli magyar nyelvű oktatás egyik bástyájának számító Kallós Alapítvány kolozsvári épületének avatóján úgy fogalmazott: hosszú út vezetett idáig, és ezen „apró lépésekben, fáradhatatlan kitartással haladt” az 1992-ben létrehozott, krisztusi korba lépett alapítvány. A népzeneiskola épületének átadásán rámutatott: arra a kérdésre, sikerült-e a kitűzött cél, a néphagyományok megőrzése, ápolása és továbbadása a fiatal nemzedéknek, soha nem lehet végső választ adni, mert mindig a következő nemzedék fogja eldönteni, lesz-e, aki folytassa a munkát.
Úgy fogalmazott, a bizalom nem alaptalan, felidézve, hogy Válaszúton 1999-ben öt gyerekkel kezdődött el az elemi magyar oktatás, és 26 éve működik. Megköszönte az alapítvány munkatársainak a kitartó munkát, hogy méltó módon őrzik és ápolják az alapító Kallós Zoltán néprajzkutató emlékét.
2014-ben kezdte meg működését az iskola elindítására
Fotó: Orbán Orsolya
„A mai napon egy olyan intézmény költözik új otthonába, amely a magyar kultúra egyik legösszetettebb elemét hivatott megőrizni és átörökíteni. A magyar népzene összekapcsolja a magyar szót, a magyar dallamot és a magyar táncot” – mondta Szilágyi Péter. Úgy értékelt: a viseletek, mozdulatok, táncházakhoz kötődő szokások közös gazdagsága a Kárpát-medencének, a magyar diaszpórának, és kiemelte ebben Erdély, az erdélyi magyarság jelentőségét.
Felidézve Kallós Zoltán gondolatát – „addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk” – elmondta: ehhez az kell, hogy legyen élő magyar népzene és azt oktató iskola.
Szilágyi Péter államtitkár és Balázs-Bécsi Gyöngyi, a Kallós Alapítvány elnöke átvágja a nemzeti színű szalagot a népzeneiskola új épületének átadásán
Fotó: Orbán Orsolya
„Kívánom önöknek, hogy ez az intézmény is az erdélyi szórványmagyarság áldozatos szolgálatában álljon teljesítve névadója életcélját” – közölte Szilágyi Péter, örömét fejezve ki, hogy a magyar kormány támogathatta az építkezést, az erdélyi magyarság boldogulását.
Szép Gyula szerint a zeneiskola „csápjai” a Mezőségről eljutnak Szilágyságba és Nagyenyedre is
Fotó: Orbán Orsolya
Ez előbb bérleményben működött, majd a régi székhely nem megfelelő körülményei miatt új épületet álmodtak számára, melynek kivitelezése 2024 márciusában indult. Ismertetése szerint a háromszintes épület a magyar kormány és a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósult meg, méltó hely a magyar népzene és népdal oktatására, több mint száz gyerek tanul benne. Székely István, az RMDSZ társadalomszervezésért felelős ügyvezető alelnöke Kelemen Hunor elnök üdvözletét tolmácsolta. Az államfőválasztás vasárnap tartott döntő fordulója kapcsán a román társadalom megosztottságára, az eddigi világ széthullására figyelmeztetett.
Fotó: Orbán Orsolya
Szép Gyula, a zeneiskola ötletgazdája, az alapítvány alelnöke elmondta: „a bőrükön érezték a népzeneiskola hiányát”, mivel nem voltak hangszeres zenészek, akiket rendezvényekre lehetett hívni. 2014-ben érett meg a helyzet az iskola elindítására, miután Válaszúton „minden álom megvalósult”. Ehhez az is kellett, hogy legyenek felkészült, zeneakadémiát végzett tanárok, akik oktathatnak. „A zeneiskola csápjai a Mezőségről eljutnak Szilágyságba és Nagyenyedre is, és minden feltétel adott arra, hogy a szakemberek itt fontos értékmentő munkát végezhessenek” – hangoztatta Szép Gyula.
Fotó: Orbán Orsolya
Vajas Albert, a népzeneiskola ügyintézője az MTI-nek elmondta: a háromszintes új székház alsó szintjén lévő nagyobb teremben kisebb rendezvények, kamarazenei csoportos órák zajlanak, és a nagyobb harangszerekkel zajló órákat tartják. A felső szinten a kisebb hangszerek oktatása és énekoktatás folyik, míg a legfelső szinten szolgálati lakás van, mivel az iskolában hétköznap és hétvégén is zajlik oktatás. Az épületre és használóira Nagy Tibor válaszúti református lelkész mondott áldást.
Fotó: Orbán Orsolya
A Téka Kézműves Ház felavatása az ,,utolsó tégla” a megvalósított mezőségi szórványoktatási központ fejlesztésében. A szerdán ünnepélyesen átadott Téka alapítványi beruházáson jelen volt Nacsa Lőrinc nemzetpolitikai államtitkár.
A daganatos megbetegedések korai felismerésére és kezelésére, a prevencióra és a közegészségügyi infrastruktúra fejlesztésére irányuló magyar–román együttműködést ültet gyakorlatba Békés és Arad megyei európai uniós támogatással.
Máramarosnak törvényben rögzített hivatalos napja van szerdától.
A parajdi sóbánya tárnáit elárasztó víz hamarosan telítődik sóval – jelentette ki szerdai parajdi sajtótájékoztatóján Nicolae Sebastian Șoltuz, a Salrom beruházási igazgatója.
Két kiskorút fogott el a brassói csendőrség: a fiatalok feltörtek egy elhagyott autót, a hatóságok kábítószert is találtak náluk.
A Kis-Küküllő teljes hosszában majdnem teljes mértékben kipusztult a halfauna a Korond-patakba, majd onnan a folyóba került magas sótartalom miatt – állapította meg a sajtónak szerdán szétküldött tanulmányában egy független szakemberekből álló csoport.
A parajdi bányaszerencsétlenség óta nőtt a tordai sóbánya látogatottsága a helyi turizmusban dolgozók szerint. Nemes Árpád, a tordai sóbánya volt idegenvezetője a Krónikának elmondta, a parajdi katasztrófa új lehetőségeket nyit a tordai létesítmény előtt.
Másodízben szervezte meg az Arad Megyei Tanfelügyelőség a tantárgyversenyeken helyezéseket elérő magyar diákok közös díjkiosztó ünnepségét.
A családon belüli erőszak esetén igénybe vehető hatósági intézkedésekről nyújtott részletes tájékoztatót a rendőrség. A hatóság szerint az áldozaton múlik, hogy erőszak esetén időben igénybe veszi-e a segítséget.
Nehézségeik ellenére kárpátaljai magyarok nyújtottak segítséget a székelyföldi árvízkárosultaknak, a 6600 eurós adományt Nagy Ferenc, a Nagydobronyi kistérség polgármestere vitte el szerdán Háromszékre.
Legkésőbb július elsején újra megnyit a parajdi sósfürdő, melytől a helyi turizmus fellendülését remélik.
szóljon hozzá!