A volt városi kórházban hozzák létre a palliatív osztályt
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Átalakítanak több helyiséget az egykori aradi városi kórházban, amelyekben létrehozzák a palliatív ellátásban részesülő páciensek osztályát. A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő palliatív gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal, amelyekben jelentős összegeket kell fizetni.
2025. május 20., 20:152025. május 20., 20:15
A 19. század első felében épült egykori közkórház – ami a közelmúltig Városi Kórházként önálló intézményként működött, jelenleg pedig az Arad megyei önkormányzat fennhatósága alá tartozó megyei kórház tagintézménye – volt fizioterápiás osztályát alakítják át, hogy létrehozzák a palliatív ellátásra szoruló betegek kórházi részlegét.
A palliatív osztály különben a hegyaljai községben, Gyorokon működött, ám a 2023 májusában-júniusában Arad megyét sújtó földrengésekben oly mértékben károsodott az ódon épület, hogy a statikusok javaslatára kiköltöztették a közintézményt az ingatlanból, s azóta nem volt állandó otthona. A megyei tanács mostanra találta meg a helyét és a módját annak, hogy a menthetetlenül súlyos beteget végnapjait megkönnyítő kórházi osztályt kialakítsák.
Palliatív ellátásban olyan betegek részesülnek, akik valamilyen súlyos betegségben szenvednek (daganatos betegek, végstádiumú szív- és tüdőbetegek, végstádiumú szisztémás autoimmun betegek), és a gondozás során az a cél, hogy a páciens szenvedést okozó tüneteit minél inkább csökkentsék, és a lehető legjobb életminőséget érjék el. Ennek érdekében a beteget és környezetét egy több szakemberből álló csapat is segíti, hogy mind a betegnek, mind a családjának testi-lelki támogatást nyújthassanak.
A megyeháza sajtóközleménye szerint a szóban forgó kórtermek felújításán jelenleg is dolgoznak a munkások.
Dolgoznak a kórtermek felújításán
Fotó: Arad Megyei Tanács
ami jelentős segítség, ugyanis – Iustin Cionca megyei tanácselnök szerint – a magán egészségügyi rendszerben havonta akár ezer eurónyi lejbe is belekerülhet az ellátás.
Az egykori Arad vármegye pénztárában 1775-től több, közkórház létesítésére szánt alapot kezeltek, de az építkezés csak 1833-ban kezdődött el, és az első két kórtermet 1836-ban nyitották meg. Itt dolgozott Csiky János megyei főorvos, a drámaíró Csiky Gergely – akiről az aradi magyar főgimnáziumot nevezték el – édesapja, és ott született 1848-ban Csiky Károly, a színpadi szerző öccse. Az épület középső részén lévő római katolikus kápolna 1919-ig az utcáról is megközelíthető volt. Az 1930-as években az udvarán újabb részlegeket építettek, de a főépület – különösen a főkapu – megőrizte klasszicista jellegét.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
A daganatos megbetegedések korai felismerésére és kezelésére, a prevencióra és a közegészségügyi infrastruktúra fejlesztésére irányuló magyar–román együttműködést ültet gyakorlatba Békés és Arad megyei európai uniós támogatással.
Máramarosnak törvényben rögzített hivatalos napja van szerdától.
A parajdi sóbánya tárnáit elárasztó víz hamarosan telítődik sóval – jelentette ki szerdai parajdi sajtótájékoztatóján Nicolae Sebastian Șoltuz, a Salrom beruházási igazgatója.
Két kiskorút fogott el a brassói csendőrség: a fiatalok feltörtek egy elhagyott autót, a hatóságok kábítószert is találtak náluk.
A Kis-Küküllő teljes hosszában majdnem teljes mértékben kipusztult a halfauna a Korond-patakba, majd onnan a folyóba került magas sótartalom miatt – állapította meg a sajtónak szerdán szétküldött tanulmányában egy független szakemberekből álló csoport.
A parajdi bányaszerencsétlenség óta nőtt a tordai sóbánya látogatottsága a helyi turizmusban dolgozók szerint. Nemes Árpád, a tordai sóbánya volt idegenvezetője a Krónikának elmondta, a parajdi katasztrófa új lehetőségeket nyit a tordai létesítmény előtt.
Másodízben szervezte meg az Arad Megyei Tanfelügyelőség a tantárgyversenyeken helyezéseket elérő magyar diákok közös díjkiosztó ünnepségét.
A családon belüli erőszak esetén igénybe vehető hatósági intézkedésekről nyújtott részletes tájékoztatót a rendőrség. A hatóság szerint az áldozaton múlik, hogy erőszak esetén időben igénybe veszi-e a segítséget.
Nehézségeik ellenére kárpátaljai magyarok nyújtottak segítséget a székelyföldi árvízkárosultaknak, a 6600 eurós adományt Nagy Ferenc, a Nagydobronyi kistérség polgármestere vitte el szerdán Háromszékre.
Legkésőbb július elsején újra megnyit a parajdi sósfürdő, melytől a helyi turizmus fellendülését remélik.
szóljon hozzá!