2012. november 22., 09:052012. november 22., 09:05
A projekt célja, hogy a fiatalok megtanuljanak hiteles és érdeklődést keltő üzleti terveket készíteni, illetve felkészüljenek arra, hogy megállják a helyüket a gazdasági életben – mondta el Kelemen Szilárd, a civil szervezet elnöke. A szervezők ugyanakkor arra számítanak, hogy a tehetségkutató versenyre benyújtott üzleti terv később sikeres vállalkozás kiindulópontja lehet.
Kelemen Szilárd arra is kitért, hogy évről évre izmosodik a rendezvény, idén már Hargita megyei versenyzőjük is volt. A díjazott tervek reális, a Székelyföldön megvalósítható vállalkozásokat írtak le, a turizmus, a biogazdálkodás, a gombatermesztés területén, illeztve lovaspark és archiváló cég létesítését is tervbe vették. Az első díjat Deák Éva kapta, aki a csíkszeredai Sapientia egyetemen végzett gazdasági informatikát, és a családi háttérre alapozva egy lovaspark létesítésének tervét mutatta be.
A kiértékelők szerint reálisan számolt, a konkurenciát és a gazdasági mutatókat figyelembe véve építette fel a tervét. A második díjazott, Szabó Emőke gombatermesztéssel foglalkozna, a harmadik, Székely Izabella filmszínházat indítana. Bordás Attila, az OTP Bank Románia regionális igazgatója, a zsűri egyik tagja hangsúlyozta, fontos az ellenőrizhetőség, az átláthatóság, például a valódi üzleti tervek 80 százaléka is elbukik azon, hogy európai uniós pályázatokra alapozva nem veszik figyelembe, hogy az utófinanszírozás miatt valamilyen más forrásból egyszer elő kell teremteni a befektetés értékét.
Főcze Gyula egyetemi tanár eközben arra hívta fel a kezdő vállalkozók figyelmét, hogy a siker egyik titka, hogy már induláskor gondoskodjanak jogi képviselőről és egy jó könyvelőről. Debreczeni László közgazdász ugyanakkor abbeli szomorú tapasztalatának adott hangot, miszerint az oktatás nem a valós helyzetekre készíti fel a fiatalokat, így szerinte mindenképp hasznos, ha ilyen versenyeket szerveznek számukra.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.