Felújítják a kolozsvári nemzetközi repülőtér régi kifutópályáját, a Kolozs megyei önkormányzat kibocsátotta az ehhez szükséges építési engedélyt – jelentette be Alin Tișe, a megyei közgyűlés elnöke.
2016. augusztus 04., 19:342016. augusztus 04., 19:34
2016. augusztus 04., 19:352016. augusztus 04., 19:35
Mint részletezte: az 1968-ban épített régi kifutópályán időközönként el kell végezni a karbantartási munkálatokat, ez 500 ezer euróba kerül a megyének, a kivitelezésre 30 nap áll rendelkezésre. A felújítást többnyire éjjel végzik majd és szakaszonként, így a kifutópálya többi részét továbbra is használhatják műútként a repülőgépek, a munkálatok nem fogják zavarni a légikikötő forgalmát.
Az új kifutópálya tervezett bővítésével kapcsolatban ugyanakkor Tișe elmondta: ahhoz, hogy a jelenleg 2100 méter hosszú kifutópályát 3500 méteresre tudják nyújtani, előbb a Szamos–Tisza Vízügyi Igazgatóságnak be kell fejeznie a Szamos elterelését, illetve le kell zárni a kisajátítások folyamatát is. A beruházás teljes értéke 11 millió euró.
Tișe az elkövetkező időszakban tárgyal Cristina Pașca Palmer környezetvédelmi miniszterrel arról, hogyan tudják biztosítani a projekt finanszírozását. A Szamos elterelését követően két vagy három szakaszban hosszabbítják meg az új kifutópályát. Erre egyébként azért van szükség, hogy a nagyobb, nehezebb repülőgépek is biztonságosan leszállhassanak Kolozsváron.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!