2012. május 11., 09:112012. május 11., 09:11
Mint részletezte, az előző kormány is hasonlóan járt el, amikor ugyan decembertől emelte a béreket, az ehhez szükséges összegeket már az idei költségvetésből irányozták elő. „A 25 százalékos bércsökkentésre olyan körülmények között került sor, hogy megvontak más juttatásokat is, így a fizetések tulajdonképpen 40 százalékkal lettek alacsonyabbak. Eközben az új bértörvénynek meg kellett volna szüntetnie a hatalmas eltéréseket a legkisebb és legnagyobb bérek között, azonban – bár ezért kétszer is felelősséget vállalt a kormány – a jogszabály majdnem teljes mértékben alkalmatlan a gyakorlatba ültetésre” – vélekedett a szaktárcavezető.
A bérek növekedési üteméről hasonlóképpen nyilatkozott egy másik tévéadónak adott interjújában Florin Georgescu pénzügyminiszter is, igaz, ő már a második, decemberi lépésben 7,5 százalékos emelésről beszélt. A tárcavezető közölte, a készülő sürgősségi kormányrendeletben arról rendelkeznek majd, hogy összesen 16 százalékkal nőnek a bérek, 8 százalékkal júniustól, míg 7,5 százalékkal decembertől.
Májusban még nem számíthatnak emelt nyugdíjakra azok az idős személyek sem, akiknek a 740 lejes juttatásuk után jogtalanul visszatartotta az állam a társadalombiztosítási hozzájárulást. Mariana Câmpeanu ugyanakkor arról is beszélt, hogy azoknak a nyugdíjasoknak – akiktől szintén levonták ezeket az összegeket, ám időközben elhunytak – a hozzátartozói nem fogják visszakapni a pénzeket. „Ezt el kell mondanom akkor is, ha ez rosszat tesz a megítélésemnek. Ilyen ugyanis a romániai nyugdíjrendszer, ilyen máshol is, ahol ez a generációk közötti támogatási rendszer működik: a nyugdíj és az ezzel járó jogok csak addig járnak, amíg életben vagy” – érvelt a munkaügyi miniszter.
Az alacsony jövedelműek ugyanakkor az újonnan beiktatott Ponta-kormány ígéretei szerint jövőre több pénzt vihetnek haza. Mariana Câmpeanu elmondása szerint ugyanis azt tervezik, hogy megtartják 2013-ban is az 16 százalékos egységes adókulcsot, azonban az 1600 lejnél kevesebbet keresőknek ennél kevesebb jövedelemadót kell majd fizetniük. A miniszter szerda este arról beszélt, hogy első lépésként 800 lejre emelik a minimálbért, ez után a fizetés után pedig az adó csak 8 százalékos lesz. Aki 800 és 1600 lej között keres jövőre, attól 12 százalékot tartanak majd viszsza, 1600 lej felett pedig marad a 16 százalékos adókulcs. Ez a 16 százalék lesz a legmagasabb adó egyébként a kormány képviselője szerint, s továbbra is az egységes adókulcs nevet fogja viselni, mivel a profitadó és más hasonló adónemek szintje is ez marad 2013 után is.
További kedvezmény lehet ugyanakkor a munkavállalók számára a Ponta-kabinet másik beígért lépése, ami szerint 5 százalékra kellene csökkenteni a munkavállalók társadalombiztosítási hozzájárulásának a mértékét.
Egyelőre azonban Florin Georgescu elmondása szerint nem kell adó- vagy illetékmódosításra számítani, távlatilag azonban mintegy tíz adónemet szeretnének eltörölni a létező 113-ból. Azt, hogy idén nem nyúlnak hozzá az adókhoz és illetékekhez, megerősítette egyébként csütörtökön az éppen Brüsszelben tratózkodó Victor Ponta miniszterelnök is.
Mariana Câmpeanu azt is tervezi, hogy megvizsgálja, milyen pénzügyi hatással járna, ha a gyermeknevelési segély összegét visszaemelnék a 15 százalékos csökkentés előtti szintre. De azt ígéri, mindent megpróbál megtenni ennek érdekében. „Ez a következő megoldásra váró feladat” – szögezte le. A munkaügyi miniszter azonban azt is elmondta, hogy a gyes értékének felemelése a kismama korábbi átlagbérének a 85 százalékára, leghamarabb 2013-ban történhet meg.
Úgy tűnik, megkegyelmezne az új kormány mindazoknak, akik nem fizették be a helyi adókat és illetéket. Mint ismeretes, az előző kabinet azzal a szigorítással rukkolt elő, hogy nem járnak a különböző szociális juttatások azoknak, akik tartoznak a lakóhelyük önkormányzatának. A mostani munkaügyi miniszter azonban azt tervezi, hogy megszab egy befizetési határidőt, ezalatt a tulajdonképpeni türelmi idő alatt pedig folyósítanák a segélyeket. Azt hogy pontosan milyen hosszú lesz ez az időszak, egyelőre nem tudta megmondani. „Nem tudom... Hat hónap... Még konzultálok ebben a témában” – fogalmazott.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.