Fotó: Pixabay
A romániai vállalkozók legnagyobb része – 93,5 százaléka – úgy látja, hogy a szomszédos országban zajló háború miatt újabb gazdasági válságra kell számítani még olyan körülmények között is, hogy tízből nyolc cégnek nincsenek üzleti kapcsolatai sem Oroszországgal, sem Ukrajnával – derül ki a kis- és közepes vállalkozások országos szövetsége (CNIPMMR) által készített felmérésből.
2022. március 22., 12:362022. március 22., 12:36
2022. március 22., 13:452022. március 22., 13:45
A március 2–21. között 2598 vállalkozó megkérdezésével készített közvélemény-kutatás kedden nyilvánosságra hozott eredményei szerint a cégvezetők 89,7 százaléka máris érzi az ukrajnai konfliktus miatti drágulások hatását,
További rossz hír Románia gazdaságára nézve, hogy 60 százalékuk mondta azt, elhalasztja a mostanság tervezett beruházását, és alig 3,7 százalékra rúg azoknak az aránya, akik még több befektetést eszközölnek ki, mint amennyivel eredetileg terveztek. A vállalkozók 54 százaléka az üzleti forgalma visszaesésére számít.
A vállalkozók többsége – tízből hatan – arra számítanak, hogy az állam az üzleti szféra segítségére siet, meglátásuk szerint ez elengedhetetlen az általuk gazdaságbiztonságinak nevezett ágazatok esetében.
A megkérdezettek 70 százaléka szerint az államnak hozzá kell járulnia az energetikai függetlenség fejlesztéséhez, támogatnia kell a fejlesztésre irányuló beruházásokat, anyagi forrásokat kell biztosítania a start-upok számára, és hazai vagy európai uniós pénzekkel kell támogatnia az emberi erőforrást.
Válságban minden kormánytámogatás úgy jön a vállalkozói szférának, mint a betegnek az oxigén – értékelt a Krónika megkeresésére Debreczeni László adószakértő, amikor a kormány által elfogadott új, kkv-knak nyújtott támogatásokról kérdeztük.
Ami pedig a közvetett segítséget illeti, a válaszadók szerint az állami intézményeknek fel kell venniük a harcot az egyre növekvő inflációval, állami beruházásokat kell kieszközölniük, illetve állami garanciát kellene biztosítaniuk a cégek által igényelt bankkölcsönökhöz.
Florin Jianu jelezte, a vállalkozók körében végezett közvélemény-kutatás eredményeit eljuttatták a kormányhoz, javaslataikat pedig elküldték a kkv-kat tömörítő európai szervezethez és közvetlenül az Európai Bizottsághoz is.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!