Szakértői tanács: kellőképpen előkészített tervekkel érdemes pályázni
Fotó: Pixabay
Válságban minden kormánytámogatás úgy jön a vállalkozói szféra számára, mint a betegnek az oxigén, levegővételhez juttatja őket – értékelt a Krónika megkeresésére Debreczeni László adószakértő, amikor a kormány által elfogadott új, kkv-knak nyújtott támogatásokról kérdeztük.
2022. március 18., 08:252022. március 18., 08:25
2022. március 18., 08:262022. március 18., 08:26
A kis- és közepes vállalkozások 7,5 milliárd lejes támogatásáról fogadott el sürgősségi rendeletet a kormány – jelentette be Adrian Câciu pénzügyminiszter. Tájékoztatása szerint építkezési és mezőgazdasági vállalatok, illetve a termelésben és a közvetítésben tevékenykedő cégek pályázhatnak finanszírozásért. A tárcavezető közölte:
Az építkezési vállalkozások és a kis tételű önkormányzati beruházások támogatására útjára indították a Garant Construct programot, amellyel összesen 2,5 milliárd lejes állami hitelgaranciát nyújtanak az igénylőknek.
A szerdán elfogadott sürgősségi rendeletben szerepel a külföldi piacokra kilépni kívánó vállalkozások exporttámogatását célzó Innovation program is. A pénzügyminisztérium közölte:
„Válságban minden kormánytámogatás úgy jön a vállalkozói szférának, mint a betegnek az oxigén, levegővételhez juttatja őket” – szögezte le megkeresésünkre Debreczeni László adószakértő. Felidézte, ezt a koronavírus-járvány által kirobbantott válság bizonyította, hiszen abban az időszakban, amikor kötelező módon be kellett zárni az ajtókat-kapukat, rengeteg tevékenység leállt, két lehetőség állt a vállalkozók előtt: vagy elengedik az évek alatt kiforrott csapatukat, és az újraindításkor kezdenek mindent nulláról, ami hatalmas anyagi áldozatot és sok időt feltételez, vagy élnek a kormánytámogatások nyújtotta lehetőséggel. Akkor a legnagyobb segítség az volt, hogy a kis- és közepes vállalkozásoknak nem kellett senkit elbocsátaniuk, az alkalmazottaik azonnal megkapták az államtól a fizetésük 75 százalékát. Az államnak is megérte folyósítania ezt a segítséget, hiszen másként a munkanélküli-segélyt kellett volna fizetnie az elbocsátottaknak.
– szögezte le a szakember.
Debreczeni László: válságban minden kormánytámogatás jól jön a vállalkozói szférának
Debreczeni László ugyanakkor úgy véli, vállalkozói szempontból
Ezek a tervek az esetek többségében „halálra vannak ítélve”, és nem segítik a vállalkozás fejlődését.
A közgazdász arra buzdít mindenkit, hogy ha van egy ötlete, azt járja körül, dokumentálja, készítse elő a terveket, a szükséges engedélyek kiváltásához állítsa össze az iratcsomót, és ha a megvalósításra éppen nincs saját tőkéje, vagy még nem kapott rá finanszírozást a banktól, tegye be a fiókba. Időközben lehet finomítani rajta, és amint megjelenik a lehetőség, pályázati kiírás, elő lehet venni a terveket.
– hangsúlyozta Debreczeni László, aki azt tapasztalja, hogy ma már egyre több vállalkozó vallja, a pályázat csak „hab a tortán”, a meglevő tervek, ötletek kivitelezését segíti, azok megvalósításához ad egy pluszlöketet, és ezek általában sikerre is viszik a pályázataikat.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
szóljon hozzá!