Szakértői tanács: kellőképpen előkészített tervekkel érdemes pályázni
Fotó: Pixabay
Válságban minden kormánytámogatás úgy jön a vállalkozói szféra számára, mint a betegnek az oxigén, levegővételhez juttatja őket – értékelt a Krónika megkeresésére Debreczeni László adószakértő, amikor a kormány által elfogadott új, kkv-knak nyújtott támogatásokról kérdeztük.
2022. március 18., 08:252022. március 18., 08:25
2022. március 18., 08:262022. március 18., 08:26
A kis- és közepes vállalkozások 7,5 milliárd lejes támogatásáról fogadott el sürgősségi rendeletet a kormány – jelentette be Adrian Câciu pénzügyminiszter. Tájékoztatása szerint építkezési és mezőgazdasági vállalatok, illetve a termelésben és a közvetítésben tevékenykedő cégek pályázhatnak finanszírozásért. A tárcavezető közölte:
Az építkezési vállalkozások és a kis tételű önkormányzati beruházások támogatására útjára indították a Garant Construct programot, amellyel összesen 2,5 milliárd lejes állami hitelgaranciát nyújtanak az igénylőknek.
A szerdán elfogadott sürgősségi rendeletben szerepel a külföldi piacokra kilépni kívánó vállalkozások exporttámogatását célzó Innovation program is. A pénzügyminisztérium közölte:
„Válságban minden kormánytámogatás úgy jön a vállalkozói szférának, mint a betegnek az oxigén, levegővételhez juttatja őket” – szögezte le megkeresésünkre Debreczeni László adószakértő. Felidézte, ezt a koronavírus-járvány által kirobbantott válság bizonyította, hiszen abban az időszakban, amikor kötelező módon be kellett zárni az ajtókat-kapukat, rengeteg tevékenység leállt, két lehetőség állt a vállalkozók előtt: vagy elengedik az évek alatt kiforrott csapatukat, és az újraindításkor kezdenek mindent nulláról, ami hatalmas anyagi áldozatot és sok időt feltételez, vagy élnek a kormánytámogatások nyújtotta lehetőséggel. Akkor a legnagyobb segítség az volt, hogy a kis- és közepes vállalkozásoknak nem kellett senkit elbocsátaniuk, az alkalmazottaik azonnal megkapták az államtól a fizetésük 75 százalékát. Az államnak is megérte folyósítania ezt a segítséget, hiszen másként a munkanélküli-segélyt kellett volna fizetnie az elbocsátottaknak.
– szögezte le a szakember.
Debreczeni László: válságban minden kormánytámogatás jól jön a vállalkozói szférának
Debreczeni László ugyanakkor úgy véli, vállalkozói szempontból
Ezek a tervek az esetek többségében „halálra vannak ítélve”, és nem segítik a vállalkozás fejlődését.
A közgazdász arra buzdít mindenkit, hogy ha van egy ötlete, azt járja körül, dokumentálja, készítse elő a terveket, a szükséges engedélyek kiváltásához állítsa össze az iratcsomót, és ha a megvalósításra éppen nincs saját tőkéje, vagy még nem kapott rá finanszírozást a banktól, tegye be a fiókba. Időközben lehet finomítani rajta, és amint megjelenik a lehetőség, pályázati kiírás, elő lehet venni a terveket.
– hangsúlyozta Debreczeni László, aki azt tapasztalja, hogy ma már egyre több vállalkozó vallja, a pályázat csak „hab a tortán”, a meglevő tervek, ötletek kivitelezését segíti, azok megvalósításához ad egy pluszlöketet, és ezek általában sikerre is viszik a pályázataikat.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
szóljon hozzá!