Fotó: Barabás Ákos
Tíz százalékig terjedő értékkel csökkenhet a bel- és külföldi kirándulások ára, ha a kormány 9 százalékra csökkenti az utazási irodákra kivetett általános forgalmi adót (áfa/TVA).
Őt azt követően kérdezte a Mediafax hírügynökség, hogy Mircea Titus Dobre idegenforgalmi miniszter pénteken Nagyszebenben bejelentette, továbbítja a pénzügyminisztériumhoz az utazási irodák áfájának csökkentéséről szóló javaslatot. „Fantasztikus lenne az áfacsökkentés. A jelenlegi 19 százalékos szint túl magas, és tönkretesz, semmi nem marad, amit a fejlődésre fordíthatnánk. A külföldi turisták 80 százalékát az utazási irodák hozzák Romániába. A turisztikai szolgáltatások áfájának csökkentése a hoteleknek kedvez, azonban az utazási irodák áfájának lefaragása megérződne mind a bel-, mind pedig a külföldi utazások árában\" – fogalmazta meg Burcea. Emlékeztetett, az idegenforgalomban amúgy már 9 százalékos az áfa, csak az utazási irodák jelentenek kivételt.
Azt azonban, hogy mikortól csökkenhet az áfa, nehéz lenne megmondani, a turisztikai miniszter szerint ugyanis az intézkedésre az Európai Bizottságnak is rá kell bólintania. „Nem tudom, mennyit fog tartani. A következő utat kell bejárni: az idegenforgalmi tárca javaslatot tesz a pénzügyminisztériumnak. Elviekben már egyeztettem velük. El kell juttatni egy dokumentációt az Európai Bizottsághoz, és várnunk kell a válaszukat\" – magyarázta Dobre. Arra a kérdésre pedig, hogy véleménye szerint az áfacsökkentés nyomán olcsóbbá válnak-e az utazási ajánlatok, a miniszter így felelt: „így kellene történnie\".
Jótékony lehet az árverseny
A turisztikai csomagok árának csökkentését, a forgalom fellendülését eredményezheti, ha 9 százalékosra csökkentik az utazási irodák, ügynökségek áfáját – vélik a lapunk által megszólaltatott vállalkozók is. László Endre, az ANAT regionális alelnöke, a sepsiszentgyörgyi Transilvania Tourist Service ügynökség ügyvezető igazgatója rámutatott, a kiutaztatásoknál csak az árrésre számolnak áfát, nem a teljes értékre, a belföldi utak esetében is attól függ, hogy a szolgáltató, akivel kapcsolatban állnak, áfafizető, vagy sem.
A vállalkozó ugyanakkor abban bízik, hogy a turisták is megérzik az áfacsökkentés pozitív hatását, bár hangsúlyozta, hogy ez irodától, ügynökségtől függ, de szerinte az árverseny rábírhatja a vállalkozókat a díjszabások csökkentésére. László Endre üdvözli a minisztérium tervét, szerinte az Európai Unió országaiban általában tapasztalható, hogy a kormányok támogatják a turizmusban tevékenykedő vállalkozókat, adócsökkentésekkel is segítik az ágazatot.
A gazdaságélénkítés mindig jól jön
A tíz százalékpontos adócsökkentés elég jelentős ahhoz, hogy az árakban is tükröződjön – vallja hasonlóképpen Joós Ştefan, a sepsiszentgyörgyi Sun Travel utazási iroda tulajdonosa. Mint hangsúlyozta, ezek a gazdaságélénkítő intézkedések mindig jól jönnek. Tapasztalata szerint idén különben is megélénkült a forgalom, egyre többen utaznak, és a drágább csomagok iránt is megnőtt a kereslet.
A belföldi turizmusban a „robbanást\" az üdülési csekkek megjelenése után várja, szerinte ezzel azokat is rá lehet majd „kényszeríteni\" az üdülésre, pihenésre, akik évek óta nem utaztak, mert nem engedhették meg maguknak, vagy mert nem volt rá kedvük. Az országban a tengerpart és a wellness a legkeresettebb. Ugyanakkor meredeken ível felfelé a külföldi utak iránti kereslet. Joós Ştefan elmondta, például a törökországi árak annyira kedvezőek, hogy utoljára tíz évvel ezelőtt lehetett ennyire jutányosan utazni. Görögország továbbra is jól tartja magát, Spanyolország is népszerű, Bulgária pedig azért hódít, mert közel van.
INS: megugrott a turisták száma
Az első két hónapban 10,4 százalékkal több turista érkezett a romániai kereskedelmi szálláshelyekre a tavalyi azonos időszakhoz mérten – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból. Összesen 1,338 millió turistát jegyeztek a kereskedelmi szálláshelyeken, ahol 2,543 millió vendégéjszakát töltöttek. Ez utóbbi adat 6,3 százalékos növekedést jelent 2016 első két hónapjához mérten.
A vizsgált időszakban 271 ezer külföldi turista érkezett Romániába, ami 6,9 százalékos növekedésnek felel meg. Ugyanakkor a külföldi turisták által töltött vendégéjszakák száma csak 0,4 százalékkal nőtt, 526 ezerre. Tavaly egész évben 7,8 százalékkal, 25,275 millióra nőtt a vendégéjszakák száma Romániában a 2015-ös évvel összevetve. A kereskedelmi szálláshelyeket 10,4 százalékkal több, 10,917 millió turista kereste fel, a külföldi turisták száma 2,471 millió volt. Az idegenforgalmi szakemberek az idén is a tavalyihoz hasonló mértékű növekedésre számítanak a turizmusban, amelynek a fő hajtóerejét a belföldi utazások jelentik.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.