Fotó: Boda L. Gergely
Épülhet az észak-erdélyi autópálya Marosvásárhely–Marosugra közötti 1C szakaszának egy 10,105 kilométeres része, amely Marosugrát Nyárádtővel köti majd össze.
2016. június 02., 15:022016. június 02., 15:02
Az Országos Autópálya- és Közútkezelő Társaság (CNADNR) szerdán este közölte, hogy a Strabag Kft. és a Straco Grup Kft. alkotta társulást bízta meg a kivitelezési munkálatokkal, a nyilvános liciten odaítélt szerződés értéke áfa nélkül 251,349 millió lej.
Az útügyi hatóság már ki is adta a munkálatok elkezdésére vonatkozó rendeletet – derül ki a közleményből. Rámutatnak továbbá, hogy a szerződéskötés azért késett meg, mivel a CNADNR-től független okok miatt nem sikerült időben végezni a szükséges területek kisajátításával. Utóbbi oka többek között az volt, hogy nem voltak meg a szükséges iratok, hiányoztak a parcellázási tervek, vagy éppen egyazon területnek több tulajdonosa is volt – sorolják a közleményben. A projekt egyébként a 2014–2020-as nagy infrastrukturális operatív program része. A kivitelezésre 12 hónap áll a nyertes társulás rendelkezésére, a munkálatokért pedig 48 hónap garanciát kell vállalnia.
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett, 415 kilométer hosszú észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal. A munkálatok 2004-ben kezdődtek el, a pályát 2012-ben kellett volna átadni a forgalomnak. Ám miután csak 52 kilométer épült meg Gyalu és Aranyosgyéres között, a felek közös megegyezéssel felbontották a szerződést. A bukaresti hatóságok pedig újabb versenytárgyalásokat írtak ki több szakaszra. Ioan Rus korábbi közlekedésügyi miniszter közlése szerint Románia nagyrészt saját forrásokból finanszírozza az építkezést. Az Európai Unió ugyanis az észak-erdélyi autópályának csak az Aranyosgyéres és Marosvásárhely közötti szakasza megépítéséhez nyújt támogatást.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!