Fotó: Jakab Mónika
Új történelmi csúcson az európai valuta: a Román Nemzeti Bank (BNR) hivatalos árfolyama szerint csütörtökön egy euró 4,7834 lejt ér (+0,09 százalék).
2020. február 20., 16:052020. február 20., 16:05
2020. február 20., 16:532020. február 20., 16:53
Az BNR szerdai árfolyama 4,7789 lej/euró volt. A lej 2019. november 21-én volt hasonló mélyponton, amikor egy euróért 4,7808 lejt adtak. A bankközi tranzakciókon az eurót 4,77776 és 4,7913 lej közötti értéken jegyezték.
Az MTI által idézett elemző szerint nincs szoros és közvetlen összefüggés a bukaresti belpolitikai válsággal, hiszen a lej gyengülése már hosszabb ideje megfigyelhető. Ezért elengedhetetlen az elemző szerint, hogy a román hatságok elkezdjék a deficiteket csökkentő intézkedéseket, de ezek egyelőre késnek a belpolitikai válság és az idén esedékes önkormányzati és parlamenti választások miatt.
Ionuț Dumitru emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság 7 százalékos államháztartási hiányt vetített előre 2021-re, amennyiben a kormány nem hoz korrekciós intézkedéseket az állami költségvetésben vagy az adópolitika terén.
A lej az amerikai dollárral szemben és vesztett értékéből, amely elérte a 4,4307 lejt, ami 0,66 banival (0,15 százalék) több, mint a szerdai 4,4241 lej/dollár árfolyam.
A BNR adatai szerint az arany ára ugyancsak rekordot döntött csütörtökön: egy gramm aranyért 229,4268 lejt adnak, míg egy nappal korábban 229.0604 lej volt az értéke.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!