2013. február 15., 08:302013. február 15., 08:30
A sürgősségi rendelet tervezete szerint a romániai piacokon hamarosan kötelező módon el kell különíteni egy részt, ahol csak a magánszemélyek, vagyis az őstermelők kínálhatják portékájukat. Ez a termelőknek fenntartott terület pedig nem lehet kisebb, mint a piac fele. Ugyanakkor, aki a saját termését árulja, csak kártyával léphet be a piacra, amelyhez mellékelnie kell a termelői igazolványt és az eladási könyvecskét. A kártya nem ruházható át másra, tartalmazni fogja a termelő nevét és a helyet, ahol gazdálkodik.
Daniel Botănoiu, a mezőgazdasági minisztérium főtitkára mintegy indoklásként elmondta, pontosan tudniuk kell, hogy a forgalomba bocsátott mezőgazdasági termékek honnan származnak. A tervek szerint a piacokon elektronikus mérlegeket állítanak fel, amint a termelő belép a piacra, az olvasó automatikusan levonja a kártyára feltöltött megtermelt mennyiségből, amit áruba bocsát, tehát nem tud viszonteladóként is árulni a piacon, mert nem forgalmazhat többet, mint amennyi a földjein megtermett. Botănoiu közlése szerint ezt a rendszert idén minden hazai piacon beüzemelik.
A mindenki számára kötelezővé váló eladási könyvecskébe eközben szintén minden eladott mennyiséget bevezetnek: akárcsak a számlatömbből, egy lapot kap a vásárló, egyet megtart az eladó, egyet pedig le kell adni a helyi polgármesteri hivatalhoz, ahol különben ezt a könyvet ki is lehet váltani. A tervek szerint külön könyvecskét állítanak ki a zöldség- és gyümölcstermesztőknek, a kertészeknek és az állattenyésztőknek. A másik kísérő dokumentumot, a termelői bizonylatot a megyei önkormányzatok állítják majd ki, egy évre lesz érvényes, s tartalmazni fogja a termelő nevét, azt, hogy mekkora területen gazdálkodik, mit termel, mennyi állatot tart, és becslése szerint mekkora mennyiséget fog ebből áruba bocsátani. A termelő csak akkor kaphat ilyen bizonylatot, ha bejelentkezik az adóhatóságnál.
A szakemberek szerint a rendszert nehéz előre lemodellezni, a gyakorlatban fog majd kiderülni, hogy mennyire hatékony, valóban segíti-e a termelőket a viszonteladókkal szemben. Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője a Krónika érdeklődésére elmondta, mindenképpen kell találni valamilyen módszert a piacmaffia megfékezésére, s szerinte a kártyás módszerrel követni lehet majd, hogy a termelők ne adhassanak el sokkal többet, mint amennyit megtermeltek. „Ha azt mondja egy gazda, hogy egy hektáron húsz tonna krumplit termelt, az még belefér, bár az átlagmennyiség 13-14 tonna, de azt viszont ki lehet szűrni, ha valaki egy hektár földdel rendelkezik, miközben az év leforgása alatt ezer tonna krumplit ad el, s az ellenőrzéskor mindig azt mondja, hogy éppen most hozta be a piacra az egy hektáron megtermelt húsz tonnáját” – magyarázta az igazgató.
Tóth Birtan Csaba, a piacgondnokságot is ellátó sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat igazgatója eközben attól tart, hogy a kártyás rendszer megdrágítja a termékeket. „Ki kell kristályosodnia az új rendszernek, addig nehéz modellezni, milyen hatásai lesznek” – szögezte le az igazgató.
Sepsiszentgyörgyön egyébként azzal ösztönzik a helyi termelőket, hogy a piacon az asztalfoglalásnál a sepsiszentgyörgyiek 50, a háromszékiek 20 százalékos kedvezményben részesülnek. Ennek ellenére a piacon árulóknak mindössze egyharmada helyi termelő, és ezen az arányon évek óta nem tudnak javítani. Ugyan a falvakon is kialakítottak piacokat, de ott sem tolonganak a helyiek. A tapasztalat az, hogy a kistermelők gyakran otthon értékesítik a portékájukat, s nem viszik be azt a piacra.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.