Florin Barbu mezőgazdasági miniszter tervezete szerint mezőgazdasági gépek vásárlására is igényelhető kedvezményes agrárhitel
Fotó: IRUM
Állami garanciavállalás mellett támogatott kamatú agrárhiteleket ígér a következő hónapokra Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Florin Barbu szerint idéntől húszéves futamú beruházási agrárhiteleket is kínálnak a bankok.
2025. március 18., 19:232025. március 18., 19:23
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter bejelentése szerint idéntől új időszak kezdődik a mezőgazdasági hitelezésben. A bukaresti szaktárca által ezelőtt három évvel állami garanciavállalás mellett bevezetett agrárhitelhez eddig mintegy négyezer farmer jutott hozzá.
Újdonság, hogy a kedvezményes kamatláb és a piaci kamat közötti árrést az államkassza vállalja fel, és kiszélesítik azon gazdák táborát, akik állami garanciavállalás mellett jutnak hozzá kedvezményes bankkölcsönhöz.
Az agrártárca vezetője, Florin Barbu bejelentése szerint többféle hitelcsomagon dolgoznak. Lesz húszéves futamidejű, hosszú lejáratú agrárhitel, amit mezőgazdasági területek vásárlására igényelhetnek a vállalkozók, a bankkölcsönök többsége azonban termelési igényeket szolgál, ezek maximális törlesztési ideje tíz év lesz.
,,Az új agrárhitelezésről tájékoztattuk az Európai Bizottságot, jelenleg a hitelezési időszakokról folynak az egyeztetések” – nyilatkozta Florin Barbu mezőgazdasági miniszter az Agerpres hírügynökségnek.
Az állami garanciavállalás mellett bevezetett mezőgazdasági hitelezés fontosságáról a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) győzte meg Petre Daea volt mezőgazdasági minisztert – nyilatkozta a Krónikának Fazakas Miklós, a LAPAR alelnöke. Az érdekvédelmi szervezet helyettes vezetője portálunknak elmondta, hogy
Nagy volt a veszélye annak, hogy a romániai mezőgazdaság meghatározó vállalatai felszámolódnak, illetve az árverés alá kerülő mezőgazdasági területeket külföldi befektetési alapok vásárolják fel.
Az állami garanciavállalás mellett felvett bankhitelek az elmúlt három esztendőben sok céget juttattak levegőhöz, Florin Barbu mezőgazdasági miniszter pedig ennek a pozitív tapasztalatait szeretné kamatoztatni a romániai agrárhitelezés újragondolását meghirdető tervében.
Kedvezményes mezőgazdasági hitelek folyósításáról döntött a bukaresti mezőgazdasági minisztérium. A kereskedelmi bankoknál történő hiteligényléshez elegendő a kifizetési ügynökség által kiállított igazolás.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!