Képünk illusztráció
Fotó: Rostás Szabolcs
A romániai lakosság körében a legalacsonyabb a bankkártyával rendelkezők aránya a régió országai közül a Világbank elemzése szerint. A legtöbben azért utasítják el, mert „nem akarják, hogy megfigyeljék őket”, mások nem látják értelmét a bankszámlának, túl kevés a jövedelmük, vagy a bankautomatához való hozzáférés hiányára hivatkoznak – a Román Bankszövetség felmérése szerint ezek a fő okai a bankszámla elutasításának.
2024. március 31., 10:152024. március 31., 10:15
A Hotnews.ro portál által szemlézett világbanki jelentés szerint Bukarest messze lekörözi az összes megyét a banki szolgáltatásokhoz való hozzáférés és a bankbetétek értéke tekintetében. A 42 megye közül 18 számít elmaradottnak, a városi és a vidéki területek közötti életszínvonalbeli különbség szembetűnő, és Romániában a második legnagyobb a város-vidék jövedelemkülönbség az Európai Unióban – világít rá a dokumentum.
Bukarestben például 100 ezer felnőttre 49 bankfiók jut, több mint kétszer annyi, mint Moldovában, Dél-Munténiában vagy a délnyugati régióban. És bár a romániai lakosság fele vidéken él, a bankfiókok mindössze 14 százaléka található ott. A vidéki területeken 100 000 felnőttre vetítve mindössze 8 bankfiók jut, a legalacsonyabb az előfordulási ráta Konstanca és Galac megyében (délkelet).
Az alacsony fiókhálózati sűrűség összefügg a nem alapvető banki szolgáltatások hiányával.
Daradics Kingával, az eMAG Magyarország tavaly év végén kinevezett, csíkszeredai származású ügyvezető igazgatójával az e-kereskedelem trendjeiről, a magyar és a romániai piac közötti hasonlóságokról, különbségekről beszélgettünk.
amely a 15 év feletti lakosság több mint felét teszi ki – irányítja rá a figyelmet Kállai Ellának, az Alpha Bank vezető közgazdászának csütörtökön közzétett jelentése. „Romániában a 15–74 év közötti női lakosság 81 százaléka használja az internetet, ám csupán 18 százalékuk használja az online banki szolgáltatásokat és 15 százalék a digitális közszolgáltatásokat, ami jóval elmarad a többi ország szintjétől” – idézi a jelentés a szakembert.
A különbség Bulgáriához képest is nagy, ahol a második legalacsonyabb a 84 százalékos arány, sőt még nagyobb a különbség Lengyelországhoz, Csehországhoz képest, ahol a női lakosság több mint 90 százaléka rendelkezik számlával valamely pénzintézetnél. Az Alpha Bank vezető közgazdásza szerint Romániában a pénzt megtakarítók kevesebb mint fele (37 százalék) tartja valamely pénzintézetnél összespórolt lejecskéit.
És hogy kimaradjanak a bankrendszerből, végül alternatív pénzügyi szolgáltatásokra (uzsorásokra) támaszkodnak, amelyek sokba fájhatnak. A pénzügyi intézmények igénybevétele a fizetések, nyugdíjak és szociális juttatások átutalásánál Romániában a legalacsonyabb a régióban.
A nem kormányzati ügyfelek bankbetétei idén szeptemberben az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal 547,934 milliárd lejre nőttek, az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 11,4 százalékkal (reálértéken 2,4 százalékkal) emelkedtek.
„Feltételezve, hogy ez az arány a kedvezményezettek nemétől függetlenül fennáll, ez azt jelenti, hogy a női lakosság 3 százaléka nem pénzintézeten keresztül kapja a fizetését (a 15 év feletti női lakosság 9 százaléka dolgozik a közszférában). Ezzel a teljesítménnyel azonban a közszféra jobban elősegíti a pénzügyi integrációt, mint a versenyszféra, ahol a bérek 59 százalékát utalják át pénzügyi intézményen keresztül. Ez pedig azt jelenti, hogy a női lakosság mintegy 13 százaléka nem kapja a bérét pénzügyi intézményen keresztül (a 15 év feletti női lakosság 31 százaléka dolgozik a magánszektorban)” – állapították meg a tanulmány szerzői.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!