Képünk illusztráció
Fotó: Rostás Szabolcs
A romániai lakosság körében a legalacsonyabb a bankkártyával rendelkezők aránya a régió országai közül a Világbank elemzése szerint. A legtöbben azért utasítják el, mert „nem akarják, hogy megfigyeljék őket”, mások nem látják értelmét a bankszámlának, túl kevés a jövedelmük, vagy a bankautomatához való hozzáférés hiányára hivatkoznak – a Román Bankszövetség felmérése szerint ezek a fő okai a bankszámla elutasításának.
2024. március 31., 10:152024. március 31., 10:15
A Hotnews.ro portál által szemlézett világbanki jelentés szerint Bukarest messze lekörözi az összes megyét a banki szolgáltatásokhoz való hozzáférés és a bankbetétek értéke tekintetében. A 42 megye közül 18 számít elmaradottnak, a városi és a vidéki területek közötti életszínvonalbeli különbség szembetűnő, és Romániában a második legnagyobb a város-vidék jövedelemkülönbség az Európai Unióban – világít rá a dokumentum.
Bukarestben például 100 ezer felnőttre 49 bankfiók jut, több mint kétszer annyi, mint Moldovában, Dél-Munténiában vagy a délnyugati régióban. És bár a romániai lakosság fele vidéken él, a bankfiókok mindössze 14 százaléka található ott. A vidéki területeken 100 000 felnőttre vetítve mindössze 8 bankfiók jut, a legalacsonyabb az előfordulási ráta Konstanca és Galac megyében (délkelet).
Az alacsony fiókhálózati sűrűség összefügg a nem alapvető banki szolgáltatások hiányával.
Daradics Kingával, az eMAG Magyarország tavaly év végén kinevezett, csíkszeredai származású ügyvezető igazgatójával az e-kereskedelem trendjeiről, a magyar és a romániai piac közötti hasonlóságokról, különbségekről beszélgettünk.
amely a 15 év feletti lakosság több mint felét teszi ki – irányítja rá a figyelmet Kállai Ellának, az Alpha Bank vezető közgazdászának csütörtökön közzétett jelentése. „Romániában a 15–74 év közötti női lakosság 81 százaléka használja az internetet, ám csupán 18 százalékuk használja az online banki szolgáltatásokat és 15 százalék a digitális közszolgáltatásokat, ami jóval elmarad a többi ország szintjétől” – idézi a jelentés a szakembert.
A különbség Bulgáriához képest is nagy, ahol a második legalacsonyabb a 84 százalékos arány, sőt még nagyobb a különbség Lengyelországhoz, Csehországhoz képest, ahol a női lakosság több mint 90 százaléka rendelkezik számlával valamely pénzintézetnél. Az Alpha Bank vezető közgazdásza szerint Romániában a pénzt megtakarítók kevesebb mint fele (37 százalék) tartja valamely pénzintézetnél összespórolt lejecskéit.
És hogy kimaradjanak a bankrendszerből, végül alternatív pénzügyi szolgáltatásokra (uzsorásokra) támaszkodnak, amelyek sokba fájhatnak. A pénzügyi intézmények igénybevétele a fizetések, nyugdíjak és szociális juttatások átutalásánál Romániában a legalacsonyabb a régióban.
A nem kormányzati ügyfelek bankbetétei idén szeptemberben az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal 547,934 milliárd lejre nőttek, az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 11,4 százalékkal (reálértéken 2,4 százalékkal) emelkedtek.
„Feltételezve, hogy ez az arány a kedvezményezettek nemétől függetlenül fennáll, ez azt jelenti, hogy a női lakosság 3 százaléka nem pénzintézeten keresztül kapja a fizetését (a 15 év feletti női lakosság 9 százaléka dolgozik a közszférában). Ezzel a teljesítménnyel azonban a közszféra jobban elősegíti a pénzügyi integrációt, mint a versenyszféra, ahol a bérek 59 százalékát utalják át pénzügyi intézményen keresztül. Ez pedig azt jelenti, hogy a női lakosság mintegy 13 százaléka nem kapja a bérét pénzügyi intézményen keresztül (a 15 év feletti női lakosság 31 százaléka dolgozik a magánszektorban)” – állapították meg a tanulmány szerzői.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!