Fotó: Gecse Noémi
Túlzsúfolt és régi a romániai otthonok legnagyobb hányada, ám európai összevetésben nálunk a legnagyobb a saját tulajdonú lakásban élők aránya.
2018. február 22., 09:222018. február 22., 09:22
Bár Romániában van a legtöbb lakástulajdonos európai uniós viszonylatban, nálunk a legkisebb a lakások felülete, ráadásul sok közülük régi panelházakban található, amelyek korszerűsítésre, felújításra szorulnak – hangzott el a lakáshiteleket nyújtó bankok képviselőinek hétfői bukaresti konferenciáján, amelyről az Economica.net gazdasági hírportál számolt be.
Ionuţ Dumitru, a Raiffeisen Bank Románia vezető közgazdásza felszólalásában rámutatott,
A korukról pedig mindent elmond az a statisztikai adat, amely szerint a romániai lakások alig 18 százaléka épült a rendszerváltás, vagyis 1990 után, éppen ezért Dumitru szerint jelen pillanatban csak a rendelkezésre álló lakásállomány korszerűsítése jelenthet megoldást a lakhatási körülmények javítására. A konferencián ugyanakkor a felszólalók arra is felhívták a figyelmet:
miközben az uniós átlag 16,6 százalék. Az egy főre eső szobák száma városi környezetben 1,1 volt, vidéken valamivel jobb a helyzet, ott 1,7. A romániai lakások főbb problémáit a fürdőszoba és a folyó víz hiánya jelentik: a lakosság 30 százaléka él ilyen körülmények között, miközben az európai átlag 1,9 százalék. Listavezető ellenben Románia abban a tekintetben, hogy a lakosság többnyire a saját tulajdonában levő otthonban él – az itteni 96 százalékos átlaghoz képest az uniós csak 69,5 százalékos.
Úgy tűnik ugyanakkor, hogy akinek nincs lakása, nem szívesen igényel jelzáloghitelt az otthonteremtéshez: Romániában a legalacsonyabb a jelzáloghitelből vásárolt lakások aránya, alig 0,9 százalékos, miközben az európai átlag 40,1 százalék.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!