Fotó: Gecse Noémi
Túlzsúfolt és régi a romániai otthonok legnagyobb hányada, ám európai összevetésben nálunk a legnagyobb a saját tulajdonú lakásban élők aránya.
2018. február 22., 09:222018. február 22., 09:22
Bár Romániában van a legtöbb lakástulajdonos európai uniós viszonylatban, nálunk a legkisebb a lakások felülete, ráadásul sok közülük régi panelházakban található, amelyek korszerűsítésre, felújításra szorulnak – hangzott el a lakáshiteleket nyújtó bankok képviselőinek hétfői bukaresti konferenciáján, amelyről az Economica.net gazdasági hírportál számolt be.
Ionuţ Dumitru, a Raiffeisen Bank Románia vezető közgazdásza felszólalásában rámutatott,
A korukról pedig mindent elmond az a statisztikai adat, amely szerint a romániai lakások alig 18 százaléka épült a rendszerváltás, vagyis 1990 után, éppen ezért Dumitru szerint jelen pillanatban csak a rendelkezésre álló lakásállomány korszerűsítése jelenthet megoldást a lakhatási körülmények javítására. A konferencián ugyanakkor a felszólalók arra is felhívták a figyelmet:
miközben az uniós átlag 16,6 százalék. Az egy főre eső szobák száma városi környezetben 1,1 volt, vidéken valamivel jobb a helyzet, ott 1,7. A romániai lakások főbb problémáit a fürdőszoba és a folyó víz hiánya jelentik: a lakosság 30 százaléka él ilyen körülmények között, miközben az európai átlag 1,9 százalék. Listavezető ellenben Románia abban a tekintetben, hogy a lakosság többnyire a saját tulajdonában levő otthonban él – az itteni 96 százalékos átlaghoz képest az uniós csak 69,5 százalékos.
Úgy tűnik ugyanakkor, hogy akinek nincs lakása, nem szívesen igényel jelzáloghitelt az otthonteremtéshez: Romániában a legalacsonyabb a jelzáloghitelből vásárolt lakások aránya, alig 0,9 százalékos, miközben az európai átlag 40,1 százalék.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!