Vámháború. Trump 25 százalékkal növelte az Egyesült Államokba érkező gépkocsik vámját
Fotó: MTI
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
2025. március 27., 13:222025. március 27., 13:22
A Truth Social internetes közösségi felületen megjelent bejegyzésben Trump úgy fogalmazott, hogy
Donald Trump szerint erre a lépésre azért lenne szükség, hogy „megvédjék a két ország legjobb barátját, akivel valaha is rendelkezett”.
Az amerikai elnök már korábban is hangsúlyozta, hogy
Trump az utóbbi hetekben azt is többször kijelentette, hogy Kanadának az Egyesült Államok 51. tagállamává kellene válnia, és Washington jelentős vámokat is kivetett az amerikai piacra exportált kanadai termékekre.
Trump szerdán bejelentette, hogy 25 százalékos vámot vet ki az autóimportra. A döntést a Fehér Ház a hazai gyártás fellendítésére irányuló intézkedésként jellemezte, ugyanakkor pénzügyi nyomást gyakorolhat azokra az autógyártókra, amelyek globális ellátási láncokra támaszkodnak – mutat rá a Híradó.hu.
„Ez tovább fogja ösztönözni a növekedést” – mondta Trump az újságíróknak.
Azonban az intézkedés bonyodalmakat okozhat, mivel még az amerikai autógyártók is világszerte szerzik be az alkatrészeiket. Az áprilisban életbe lépő adóemelés miatt az autógyártók magasabb költségekkel és alacsonyabb eladásokkal szembesülhetnek.
Az amerikai elnök azonban azzal érvel, hogy a vámok új gyárak megnyitásához vezetnek az Egyesült Államokban, és véget vetnek annak a „nevetséges” ellátási láncnak, amely az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó között oszlik meg.
Trump régóta hangoztatja, hogy az autóimportra kivetett vámok elnökségének meghatározó politikai lépései közé tartoznak. Az intézkedés célja, hogy a vámok okozta költségnövekedés arra ösztönözze a gyártókat, hogy több termelést helyezzenek át az Egyesült Államokba, miközben segítenek csökkenteni a költségvetési hiányt.
Az amerikai és külföldi autógyártók azonban világszerte rendelkeznek üzemekkel, hogy kiszolgálják a globális piacot és versenyképes árakat tartsanak fenn. Az új gyárak tervezése, megépítése és üzembe helyezése pedig éveket vehet igénybe.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!