Donald Trump részt vett a tavalyi varsói találkozón
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Az Egyesült Államok elkötelezetten együttműködik a Három Tenger Kezdeményezés (3SI) tizenkét tagországával a térség energetikai, közlekedési és digitális infrastruktúrájának fejlesztésében – írta Donald Trump amerikai elnök a 3SI csúcstalálkozóját és hétfőn kezdődő bukaresti üzleti fórumát köszöntő levelében.
2018. szeptember 17., 14:242018. szeptember 17., 14:24
A Klaus Johannis román államfőhöz, a mostani kétnapos esemény házigazdájához intézett és a román elnöki hivatal által közzétett levelében az amerikai elnök felidézte, hogy a tavalyi, varsói csúcstalálkozón ő maga is részt vett, és – első, széles nyilvánossághoz intézett európai szónoklata révén – az Egyesült Államok támogatásáról biztosította a Három Tenger Kezdeményezést.
– emlékeztetett az amerikai elnök.
Trump rámutatott: az Egyesült Államok büszke arra, hogy a cseppfolyósított gáz exportja révén a (Balti-, az Adriai- és a Fekete-tenger között található) „stratégiai jelentőségű” térség partnere lehet, a bukaresti üzleti fórumra érkező amerikai küldöttséget pedig Rick Perry energiaügyi miniszter vezeti.
Az amerikai elnök sikeres tanácskozást kívánt, és megerősítette, hogy az Egyesült Államok a Kezdeményezés elkötelezett szövetségese marad mindaddig, amíg a 21. század biztonságosabbá és gazdagabbá tételére összpontosít.
A Három Tenger Kezdeményezés - Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Észtország, Litvánia, Lettország, Ausztria, Bulgária, Horvátország, Románia és Szlovénia - vezetői kedden ülnek össze Bukarestben, hogy megvitassák, hogyan válhat ez az együttműködés a kohézió, az európai uniós konvergencia és a transzatlanti kapcsolatok katalizátorává. A tanácskozáson a 3SI partnereként Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság elnökét is meghívták.
A 3SI csúcstalálkozóját hétfőn üzleti fórum előzi meg, amelytől a román házigazdák azt remélik, hogy segít megalapozni a kelet-közép-európai térség észak-dél irányú infrastruktúra-folyosóinak kiépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!