2010. június 25., 12:122010. június 25., 12:12
Az elemzés készítői rámutatnak: a befektetési arany árfolyamának emelkedését több alapvető tényező is okozhatja, így az adósságválság az eurózónában, a várhatóan 2011-től megugró infláció, Kína monetáris szigorításának tovagyűrűző hatásai, az amerikai munkaerőpiac visszafogott kilábalása, valamint az is, hogy a dollár és euró gyengülése jegybanki aranyvásárlásokat eredményezhet, a bányatársaságok pedig kevesebb fedezeti ügyletet bonyolítanak.
A globális gazdaság érzékenyégének tekintetében az egyik legfontosabb kérdés az elemzés szerint, hogy a felfelé ívelő ciklus, ami körülbelül egy éve kezdődött, mennyire húzódik el. A legfőbb veszélyt jelenleg az elszabadult államadósságok jelentik, amelyek hosszú távú spórolásra kényszeríthetik a legfontosabb gazdaságokat. Jellemzően 2007 és 2009 között a fejlett államok költségvetési hiánya átlagosan 6 százalékponttal emelkedett a világháborút követő 8 százalékos rekordszintre. Eközben az adósságráták 20 százalékkal ugrottak meg és jelenleg átlagosan a GDP közel 62 százalékát teszik ki. A társaság elemzésében kiemelte: az adósságráták emelkedése értékvesztésre ítéli a legfontosabb fizetőeszközöket, és így növeli az arany likviditását.
Az Equilor elemzői úgy látják: az is hozzájárulhat az arany drágulásához, hogy a nemesfém egyes becslések szerint 2019-re kifogyhat a bányákból. Továbbá az indiai és kínai lakosság részéről érkező kereslet a szakértői várakozások szerint stabil, sőt növekvő lehet még egy esetlegesen emelkedő árfolyam mellett is. Ezt támasztja alá, hogy 2010 első negyedévében a kereslet a két országban meghaladta az előző év azonos időszakában mértet, holott mindkét országban rekordszinten mozog a jegyzés a helyi devizában mérve. Indiában például 291 százalékkal nőtt az ékszerkereslet 147,5 tonnára az idei első negyedévben az előző évi hasonló időszakhoz képest. Az arany árfolyama jelenleg 1 231 dollár körül mozog a nemzetközi tőzsdéken.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.