Várni kell. Tavaszra elkészülhet a brassói reptér infrastruktúrája, de a járatok csak később indulhatnak
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
A Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér infrastruktúrája várhatóan jövő tavaszra készül el teljesen, ősszel pedig már repülőjáratokat is fogadhat. A fejlesztések viszont a legfrissebb bejelentések szerint nem állnak meg a légikikötő átadásával, hanem még a repülőtér befejezése előtt elkezdődhet a vasúti csatlakozás kiépítése.
2021. november 02., 09:432021. november 02., 09:43
Jövő őszre lehet működőképes a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér az alapján, hogy eddig mi valósult meg, és még milyen tennivalók vannak – véli Jakab István Barna, aki korábban a sok éve várt légikikötő projektmenedzsereként dolgozott, ma pedig a Kovászna megyei önkormányzat alelnöke. Mint hétfői Facebook-bejelentkezésében elmondta, máig tartja a kapcsolatot egykori munkatársaival, naprakész információi vannak az építkezésről. Kifejtette:
„Az infrastruktúra jövő év tavaszára teljesen elkészül, a leszerződött munkálatokat addig be kell fejezni, ám egy repülőtér nem csak az építményekből áll, meg kell szervezni a légi irányítást, és meg kell szerezni az engedélyeket” – mutatott rá Jakab István Barna.
Felidézte, a nyár folyamán a brassóiak megállapodást kötöttek a romániai légi irányítást végző hatósággal (ROMATSA), ez alapján a repülőtérnek virtuális irányítótornya lesz, Aradról irányítják a repülőket, ezt egy év alatt lehet előkészíteni, tehát jövő nyárra lesz meg. Az engedélyeztetésre akkor nyújthatják be az iratcsomót, amikor elkészül az infrastruktúra, és általában három hónapba telik az elbírálás. Mindezek alapján
összegezte a repülőmérnök végzettségű önkormányzati alelnök.
Két év alatt kiépülhet a vasúti csatlakozás
A fejlesztések viszont a legfrissebb bejelentések szerint nem állnak meg a légikikötő átadásával, hanem még a repülőtér befejezése előtt elkezdődhet a vasúti csatlakozás kiépítése. A fejlesztési minisztérium országos érdekeltségű beruházásokat jóváhagyó tárcaközi bizottsága a napokban rábólintott a brassói repülőtérhez vezető vasútvonal kiépítésére. A mutatókat már jóváhagyta a Román Vasúttársaság (CFR), annak brassói regionális kirendeltsége, és a közlekedésügyi minisztérium szakbizottságai. Miután a fejlesztési minisztériumban rábólintottak a megvalósíthatósági terv alapján a technikai-gazdasági mutatókra, kormányhatározatot készítenek elő, majd beazonosítják az európai uniós forrásokat a finanszírozásra.
A vasútvonal kiépítését az állami vasúttársaság bonyolítja majd le, Ioan Pintea igazgató szerint része lesz a Brassó metropoliszövezet infrastruktúrának, hasonlóképpen mint a nagy repülőterek esetében. Ezzel
mondta az igazgató. A tervek szerint a vidombáki kijárattól építenek egy leágazást, a 2,5 kilométeres sínpár a repülőtér bejáratáig vezet.
A projekt több vonal villamosítását is tartalmazza. A mutatók szerint a beruházás 150 millió euróba kerül, és 24 hónap alatt kell kivitelezni. Amint az erre vonatkozó kormányhatározatot elfogadják, a vasúttársaság zöld jelzést kap a beruházás megvalósítására, szögezte le Adrian Veştea, a Brassó Megyei Tanács elnöke.
A bukaresti vonalat kevesen használják
Mint ismeretes, bár több erdélyi városban – így többek között Kolozsváron és Nagyváradon – is felmerült már a reptérre vezető vasút kiépítésének ötlete,
a helyi érdekeltségű vasutat tavaly decemberben adták át. 1984 óta Romániában ez volt az első vasút, amelyet teljesen nulláról építettek. A közlekedési minisztérium a nyár folyamán tette közzé az adatokat, miszerint a Henri Coandă repülőtérre és onnan vissza naponta 72 vasúti járat közlekedik, ezeket összesen átlag 600 utas veszi igénybe, tehát egy vonaton átlag 8 utas van.
A Club Feroviar szakértői szerint több oka is van annak, hogy a járat nem túl népszerű. Az egyik, hogy negyvenpercenként indulnak a vonatok, de ez is kiszámíthatatlan, előfordulnak a vonalon meghibásodások, és ezért csúszások. Hátránynak számít az is, hogy a repülőtérről csak Bukarestbe van közvetlen vonat, holott például Brassó felé megvalósítható lenne. Azt is megemlítik, hogy a bukaresti nyugati pályaudvar környékén nincs parkoló, és nincs kijelölt peron a repülőtérre induló vonatoknak, gyakran az utolsó percben jelentik be, honnan indul a szerelvény.
Újabb repülőjáratok indulnak Marosvásárhelyről
Új célállomásokkal bővül a marosvásárhelyi Transilvania Nemzetközi Repülőtér kínálata. Mint ismeretes, az Európai Bizottság által jóváhagyott csomag keretében a légikikötőt üzemeltető Maros Megyei Tanács 1,15 millió eurós pályázatot írt ki, amelynek október 15-én járt le a határideje. Bálint Erika, a megyei közgyűlés szóvivője érdeklődésünkre elmondta, két légitársaság, a HiSky és a WizzAir jelentkezett a légikikötő forgalmát fellendíteni hivatott pályázatra. Így válik lehetővé, hogy december közepétől Párizsba, Londonba és Milánóba lehet majd eljutni repülővel Marosvásárhelyről a moldvai légitársaság gépeivel. A HiSky jövő évtől további nyolc úti célt tűzött ki, illetve egy újabb légibázis telepítését Marosvásárhelyre, amely az egyik gépe állandó tartózkodási helye lesz, hogy majd innen induljon különböző célpontokra. Ami a jövő évi terveket illeti, Berlinbe, Hamburgba, Bukarestbe, Budapestre, Chișinăuba, Antalyába, Korfura, Gurdakába indítanak rendszeres járatokat Marosvásárhelyről. A repülőtérről jelenleg Budapestre, Londonba, Rómába, Dortmundba és München-Menningenbe lehet eljutni. (Antal Erika)
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!