2012. július 17., 09:312012. július 17., 09:31
A Román Nemzeti Bank (BNR) által megjelölt hivatalos referencia-árfolyamon egy euró 4,5571 lejt ért, ami 0,76 banis növekedés a pénteki kurzushoz viszonyítva. Folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz az amerikai dollárral szemben, amelyhez képest 1,25 banival lett gyengébb, a hivatalos kurzus elérte ugyanis a 3,7399 lejt.
Egyre többe kerül egy gramm arany is, a tegnapi árfolyamon 190,4936 lejt ért, ami 1,2132 lejjel több mint az előző közlés. Az X-Trade Brokers tegnap közzétett elemzéséből pedig egyértelműen arra derül fény, hogy a lej az elmúlt időszakban nem egyformán mozgott a térség devizáival. Mint a szakértők rámutatnak, a lej január óta 5,53 százalékot veszített az egységes európai devizával szemben, miközben január óta a forint, a złoty, valamint a cseh korona folyamatosan pozitív tartományban mozgott.
A forint január elseje és július 16. között 8,3 százalékot, a złoty 5,84 százalékot, míg a cseh deviza 0,87 százalékot erősödött. Az X-TB szakemberei szerint a lej mozgását több tényező is befolyásolta. Ezek közül az egyik leglényegesebb az Ungureanu-kormány megbuktatását követően kialakult belpolitikai bizonytalanság, illetve az elmúlt időszak csörtéi, amelyek rengeteg negatív külföldi megállapítást vontak maguk után, sokan ugyanis kétségbe vonják azt is, hogy ilyen körülmények között Románia tartani fogja magát a nemzetközi hitelezőkkel közösen megállapított, igen szigorú gazdasági-pénzügyi programhoz.
Ezt erősíti meg a Moody’s Investors Service hitelminősítő által tegnap közölt jelentés is. A londoni szakemberek szerint az elmúlt időszak romániai történései végett fokozódott a piacok aggodalma Románia fiskális konszolidációját illetően, s az ország besorolására kiható negatív kilátásra utaló jelek is vannak. A Moody’s ugyanis úgy látja, hogy a politikai bizonytalanság nem fog véget érni az ősszel esedékes parlamenti választásokkal, s ez kihathat az állami vállalatok strukturális reformjainak a megvalósítására.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.