2009. november 19., 10:252009. november 19., 10:25
Döntése értelmében a testület nem adott igazat Ion Rădoinak, a metróalkalmazottak szakszervezeti elnökének, aki korábbi nyilatkozatában azt állította: a munkabeszüntetés teljesen törvényes és megfelel a jelenleg érvényben lévő kollektív szerződésben foglalt feltételeknek. Az elmúlt két napon a Metrorex 4250 alkalmazottja tagadta meg a munkát, 20 százalékos béremelést és új kollektív munkaszerződést követelve.
A szakszervezeti vezető már előre jelezte: ha a törvényszék illegálisnak minősíti a sztrájkot, a metrósok felveszik ugyan a munkát, de a jövőben sem mondanak le követeléseikről, és az érdekvédelmüket szolgáló megmozdulások más formáit keresik. Ettől függetlenül a bírósági döntés tíz napon belül megfellebbezhető. Ion Rădoi a közlekedési minisztériumot hibáztatta a munkaügyi tárgyalások zsákutcába jutásáért.
Radu Berceanu ügyvezető közlekedési miniszter időt és türelmet kért a szakszervezetektől, javasolva, hogy a bérügyi egyezkedéssel várjanak még másfél hónapot, addigra várhatóan megszületik a jövő évi költségvetési törvény. A szakszervezet azonban nem volt hajlandó halasztásra, arra hivatkozva, hogy a tárgyalások során a másik fél még csak fel sem vetette a béremelés lehetőségét, sőt a tárca államtitkára a 13. havi fizetés megvonására tett javaslatot.
Berceanu egyébként is indokolatlannak tartja a metró alkalmazottainak bérköveteléseit. Felhívta a figyelmet, hogy tavaly november óta 23 százalékkal nőtt a metró dolgozóinak fizetése, és ha most a kormány engedne követelésüknek, egy év alatt több mint 40 százalékos bérnövekedést könyvelhetnének el egyéves viszonylatban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.