Kolozsvár belvárosában az útjavítási munkálatokat többek közt Srí Lankáról érkező férfiak végzik
Fotó: Kiss Judit
Kevésbé igényesek, strapabíróbbak, fegyelmezettebbek a romániaiakhoz képest a külföldi vendégmunkások, ezért sok hazai munkáltató szívesen alkalmaz nepáli, indiai, Fülöp-szigeteki munkavállalókat. Számos olyan cég akad, ahol már több a külföldi vendégmunkás, mint a romániai.
2024. október 10., 14:182024. október 10., 14:18
A bukaresti munkaügyi minisztérium az idei évre 100 ezer fős külföldi munkavállalói kvóta bevezetését engedélyezte a romániai munkaerőpiacon, miközben a munkaerő-közvetítő cégek és a helyi munkaadók szerint 200-250 ezer emberre lenne szükség. A vállalkozók sok esetben inkább más országokból származó munkaerővel dolgoztatnak, és úgy vélik, hogy a romániai munkavállalók „túlságosan igényesek” lettek.
– számolt be a Termene.ro.
A munkaerő-közvetítő ügynökségek elismerik, hogy a külföldiek közül általában többen maradnak meg egy adott munkáltatónál, mint a romániai foglalkoztatottak. A munkaadók pedig azt mondják, hogy gyakran szívesebben dolgoztatnak tengerentúlról hozott munkásokat.
Ételfutárként sok külföldi vendégmunkás dolgozik Erdélyben
Fotó: Rostás Szabolcs
Daniel Ilașcu, a Tulcea megyei Crișan településen működő szálloda tulajdonosa, a Duna-deltai Turisztikai Munkaadók Szövetségének elnöke azt mondta, hogy a külföldiek hajlandóak túlórázni, mert meg is fizetik őket.
Bevallotta, voltak olyan helyzetek, amikor a román alkalmazottak azt tanácsolták neki, hogy ne dolgoztasson külföldieket, mert „a mieink jobbak”. De nem volt más választása, mert nem akadt elég munkás, aki dolgozzon. „Voltak olyan időszakok az év során, amikor nem fogadtunk turistákat, mert nem volt elég személyzetünk a szolgáltatásunk biztosításához. Ezért külföldi munkaerőt alkalmaztam Indiából, Srí Lankáról vagy a Fülöp-szigetekről –
különösen, ha jó munkakörülményeket és szakmai fejlődési lehetőségeket kínálnak nekik” – mondta Melania Pop. Arról is beszélt, hogy ezek a munkavállalók Romániában szakmailag fejlődhetnek, akár koordinátori pozíciókat is betölthetnek. „Bár a nem uniós munkavállalók gyakran szakmunkásként vagy szakképzetlen munkásként érkeznek,
Ez mutatja számunkra a bennük rejlő lehetőségeket, ha megfelelően bánunk velük” – állapította meg a kommunikációs szakértő.
Számos szakmában érvényes Romániában, hogy nincs elég szakember. Tavaly a legtöbb üres állás az építőiparban (lakásépítési munkák) volt, majdnem 70 ezer. Szintén sok küldöncre, futárra, kézbesítőre van szükség az országban, de szintén munkaerőhiány tapasztalható a vendéglátásban, a közúti áruszállításban, az őrző-védők közt.
Nemrég megkérdeztünk Kolozsváron dolgozó ázsiai vendégmunkásokat a tapasztalataikról, és elmondták, hogy elégedettek fizetésükkel, munkakörülményeikkel. Azt tervezik, hogy két év múlva hazaköltöznek, ahol a családjuk, gyerekeik várják őket. A város központjában az útjavítást irányító munkáltató felügyelőjük kérdésünkre elmondta, ő is elégedett az ázsiai férfiak munkájával.
Azt is elmondták, hogy ezért a munkáért havi 4500 lejt keresnek, amivel szintén elégedettek. A Manoj Suranga néven bemutatkozó férfi kérdésünkre arról is beszélt, hogy három éve érkezett Romániába – másik két társával egyszerre –, otthon családja van, felesége és három gyereke. A Nord Conforest nevű, kolozsvári székhelyű magáncég fiatal építészmérnöke, Andreea Tămaș kérdésünkre elmondta,
Arról is beszélt, hogy bár pontos számokat nem tud mondani, a több helyszínen dolgozó vállalatnál mostanra már több a külföldi vendégmunkás, mint a romániai.
Immár mintegy háromezer fülöp-szigeteki vendégmunkás érkezett Romániába, hogy enyhítsék a kamionsofőrök soraiban krónikussá vált munkaerőhiányt. A vendégmunkásokért évek óta esedeznek a szállítóvállalatok.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
2 hozzászólás