Vendégmunkások ülhetnek a kamionok volánja mögé Romániában (illusztráció)
Fotó: Pexels
Immár mintegy háromezer fülöp-szigeteki vendégmunkás érkezett Romániába, hogy enyhítsék a kamionsofőrök soraiban krónikussá vált munkaerőhiányt. A vendégmunkásokért évek óta esedeznek a szállítóvállalatok.
2024. szeptember 18., 20:382024. szeptember 18., 20:38
2024. szeptember 18., 20:492024. szeptember 18., 20:49
Yosef Gavriel Peisakh, a Work from Asia munkaerő-közvetítő vezetője elmondta, nemrég tért vissza a Fülöp-szigetekről, ahol az eddigi egyik legnagyobb vendégmunkás-toborzást folytatták Románia számára. Elmondása szerint nyolc éve közvetítenek teherautó-vezetőket Ázsiából az országba, de továbbra is sürgős utánpótlásra van szükség az ágazat képviselői szerint:
A 110 millió fős népességű Fülöp-szigeteken keresett potenciális sofőr bevándorlókat gyakorlati és műszaki vizsgáknak vetik alá innen odautazott szakemberek. Fontos az angoltudás is, illetve a felkészítés a majdani teendőkre, a kamionsofőrökkel szemben Európában támasztott elvárásokra.
Az ágazatban érdekelt romániai cégek szövetsége szerint 2023-ban mintegy 19 milliárd eurót tett ki a közúti szállítás értéke Romániában, folyamatos fejlődésben van, ezért égető a szükség a sofőrökre, Ázsia pedig „segíthet” ebben vendégmunkások révén. A nagy hiány főleg annak köszönhető, hogy a romániai teherautó-vezetők zöme elvándorolt a jóval nagyobb nyugati bérek miatt.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
szóljon hozzá!