Vendégmunkások ülhetnek a kamionok volánja mögé Romániában (illusztráció)
Fotó: Pexels
Immár mintegy háromezer fülöp-szigeteki vendégmunkás érkezett Romániába, hogy enyhítsék a kamionsofőrök soraiban krónikussá vált munkaerőhiányt. A vendégmunkásokért évek óta esedeznek a szállítóvállalatok.
2024. szeptember 18., 20:382024. szeptember 18., 20:38
2024. szeptember 18., 20:492024. szeptember 18., 20:49
Yosef Gavriel Peisakh, a Work from Asia munkaerő-közvetítő vezetője elmondta, nemrég tért vissza a Fülöp-szigetekről, ahol az eddigi egyik legnagyobb vendégmunkás-toborzást folytatták Románia számára. Elmondása szerint nyolc éve közvetítenek teherautó-vezetőket Ázsiából az országba, de továbbra is sürgős utánpótlásra van szükség az ágazat képviselői szerint:
A 110 millió fős népességű Fülöp-szigeteken keresett potenciális sofőr bevándorlókat gyakorlati és műszaki vizsgáknak vetik alá innen odautazott szakemberek. Fontos az angoltudás is, illetve a felkészítés a majdani teendőkre, a kamionsofőrökkel szemben Európában támasztott elvárásokra.
Az ágazatban érdekelt romániai cégek szövetsége szerint 2023-ban mintegy 19 milliárd eurót tett ki a közúti szállítás értéke Romániában, folyamatos fejlődésben van, ezért égető a szükség a sofőrökre, Ázsia pedig „segíthet” ebben vendégmunkások révén. A nagy hiány főleg annak köszönhető, hogy a romániai teherautó-vezetők zöme elvándorolt a jóval nagyobb nyugati bérek miatt.
Jelentős beruházásra készül az Electrica áramszolgáltató Erdélyben: 22 millió euró értékben épít villamosenergia-tároló akkumulátort a Maros megyei Gyulakután.
Az országos iparfejlesztési terv a kormány legfontosabb, körülbelül kétmilliárd eurós gazdaságélénkítő csomagja – jelentette ki a szerdai kormányülés elején Marcel Ciolacu.
Idén októberben egymilliárd euró földalapú és tenyészállatok után járó agrártámogatást fizet ki a bukaresti mezőgazdasági minisztérium a gazdák számára, húsz százalékkal többet, mint a korábbi években.
Az Európai Unióban a júliusi 2,8 százalékról augusztusban 2,4 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – közölte az Eurostat szerdán.
Lejtmenetbe kapcsoltak szeptemberben az üzemanyagárak a romániai töltőállomásokon: a szerdai immár a hetedik árcsökkentés volt ebben a hónapban, így jelenleg a jövedéki adó július elsejei emelése előtti szinten tankolhatunk a piacvezető hálózat kútjainál.
Romániában még mindig igen mély a bérszakadék: a legfrissebb hivatalos adatok szerint a legmagasabb ágazati átlagbér négyszer magasabb, mint a legalacsonyabb.
A dél-koreai székhelyű Hanwha Aerospace, az ázsiai ország legnagyobb katonai eszközöket gyártó cége jövő év elején megkezdi egy páncélozott járműveket előállító gyár építését Romániában.
Az idei év első hét hónapjában 1,013 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia, 5,9 százalékkal (56 700 toe) többet, mint az előző év azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közölt adataiból.
A legfelsőbb bíróság hétfőn úgy döntött, hogy a havi étkezési támogatást nem kell figyelembe venni a közalkalmazottak fizetett szabadságra járó bérének kiszámításakor.
A CFA Románia elemzőinek becslései szerint idén még két alkalommal csökkenni fog az alapkamat, amely így év végére 6 százalékra mérséklődik.
szóljon hozzá!