Kolozsvár belvárosában az útjavítási munkálatokat többek közt Srí Lankáról érkező férfiak végzik
Fotó: Kiss Judit
Kevésbé igényesek, strapabíróbbak, fegyelmezettebbek a romániaiakhoz képest a külföldi vendégmunkások, ezért sok hazai munkáltató szívesen alkalmaz nepáli, indiai, Fülöp-szigeteki munkavállalókat. Számos olyan cég akad, ahol már több a külföldi vendégmunkás, mint a romániai.
2024. október 10., 14:182024. október 10., 14:18
A bukaresti munkaügyi minisztérium az idei évre 100 ezer fős külföldi munkavállalói kvóta bevezetését engedélyezte a romániai munkaerőpiacon, miközben a munkaerő-közvetítő cégek és a helyi munkaadók szerint 200-250 ezer emberre lenne szükség. A vállalkozók sok esetben inkább más országokból származó munkaerővel dolgoztatnak, és úgy vélik, hogy a romániai munkavállalók „túlságosan igényesek” lettek.
– számolt be a Termene.ro.
A munkaerő-közvetítő ügynökségek elismerik, hogy a külföldiek közül általában többen maradnak meg egy adott munkáltatónál, mint a romániai foglalkoztatottak. A munkaadók pedig azt mondják, hogy gyakran szívesebben dolgoztatnak tengerentúlról hozott munkásokat.
Ételfutárként sok külföldi vendégmunkás dolgozik Erdélyben
Fotó: Rostás Szabolcs
Daniel Ilașcu, a Tulcea megyei Crișan településen működő szálloda tulajdonosa, a Duna-deltai Turisztikai Munkaadók Szövetségének elnöke azt mondta, hogy a külföldiek hajlandóak túlórázni, mert meg is fizetik őket.
Bevallotta, voltak olyan helyzetek, amikor a román alkalmazottak azt tanácsolták neki, hogy ne dolgoztasson külföldieket, mert „a mieink jobbak”. De nem volt más választása, mert nem akadt elég munkás, aki dolgozzon. „Voltak olyan időszakok az év során, amikor nem fogadtunk turistákat, mert nem volt elég személyzetünk a szolgáltatásunk biztosításához. Ezért külföldi munkaerőt alkalmaztam Indiából, Srí Lankáról vagy a Fülöp-szigetekről –
különösen, ha jó munkakörülményeket és szakmai fejlődési lehetőségeket kínálnak nekik” – mondta Melania Pop. Arról is beszélt, hogy ezek a munkavállalók Romániában szakmailag fejlődhetnek, akár koordinátori pozíciókat is betölthetnek. „Bár a nem uniós munkavállalók gyakran szakmunkásként vagy szakképzetlen munkásként érkeznek,
Ez mutatja számunkra a bennük rejlő lehetőségeket, ha megfelelően bánunk velük” – állapította meg a kommunikációs szakértő.
Számos szakmában érvényes Romániában, hogy nincs elég szakember. Tavaly a legtöbb üres állás az építőiparban (lakásépítési munkák) volt, majdnem 70 ezer. Szintén sok küldöncre, futárra, kézbesítőre van szükség az országban, de szintén munkaerőhiány tapasztalható a vendéglátásban, a közúti áruszállításban, az őrző-védők közt.
Nemrég megkérdeztünk Kolozsváron dolgozó ázsiai vendégmunkásokat a tapasztalataikról, és elmondták, hogy elégedettek fizetésükkel, munkakörülményeikkel. Azt tervezik, hogy két év múlva hazaköltöznek, ahol a családjuk, gyerekeik várják őket. A város központjában az útjavítást irányító munkáltató felügyelőjük kérdésünkre elmondta, ő is elégedett az ázsiai férfiak munkájával.
Azt is elmondták, hogy ezért a munkáért havi 4500 lejt keresnek, amivel szintén elégedettek. A Manoj Suranga néven bemutatkozó férfi kérdésünkre arról is beszélt, hogy három éve érkezett Romániába – másik két társával egyszerre –, otthon családja van, felesége és három gyereke. A Nord Conforest nevű, kolozsvári székhelyű magáncég fiatal építészmérnöke, Andreea Tămaș kérdésünkre elmondta,
Arról is beszélt, hogy bár pontos számokat nem tud mondani, a több helyszínen dolgozó vállalatnál mostanra már több a külföldi vendégmunkás, mint a romániai.
Immár mintegy háromezer fülöp-szigeteki vendégmunkás érkezett Romániába, hogy enyhítsék a kamionsofőrök soraiban krónikussá vált munkaerőhiányt. A vendégmunkásokért évek óta esedeznek a szállítóvállalatok.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
2 hozzászólás