A villanyáram fogyasztói ára 18,38 százalékkal nőtt decemberhez viszonyítva, a tavaly januárhoz képest pedig 17,40 százalékos a drágulás üteme
Fotó: Pixabay
A villanyáram, a légi közlekedés és az étolaj drágult a legnagyobb mértékben idén januárban a tavalyi év utolsó hónapjához mérten, miközben az egyetlen termék, amelynek csökkent az ára, a méz volt.
2021. február 12., 11:452021. február 12., 11:45
2021. szeptember 10., 12:272021. szeptember 10., 12:27
A fogyasztói árak általános növekedése nyomán az inflációs ráta 2,99 százalékra nőtt januárban az előző havi 2,1 százalékról – derül ki az Országos statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Eközben a villanyáram fogyasztói ára 18,38 százalékkal nőtt decemberhez viszonyítva, a tavaly januári árhoz képest pedig 17,40 százalékos a drágulás üteme. Az étolaj havi szinten 2,66 százalékkal, éves szinten 10,10 százalékkal drágult.
A lakosság az egyetemes szolgáltatási árat fizeti a januárban felhasznált villanyáramért, majd utólag a szolgáltató kiigazítja a számlát, nyilatkozták szerdán az Agerpres hírügynökségnek az energetikai ágazathoz közel álló források.
A nem élelmiszer jellegű termékek körében semminek nem csökkent az ára decemberhez mérten. Tavaly januárhoz viszonyítva az üzemanyagok 2,98 százalékkal, a földgáz 2,18 százalékkal, a hőenergia pedig 0,2 százalékkal lett olcsóbb.
Drágulással kezdték az idei évet az üzemanyagok, az árak szépen-lassan visszakúsznak a 2020 eleji, tehát a koronavírus-világjárvány begyűrűzése előtti szintre.
A szolgáltatások terén sem jegyeztek árcsökkenést a tavalyi év utolsó hónapjához viszonyítva.
Egekben a búza nemzetközi ára, de Romániában egyelőre nem tervezik a kenyér drágítását. A Krónikának nyilatkozó szakember szerint viszont ha megugrik a liszt ára, akkor tavasszal elkerülhetetlen lesz a kenyér árának emelése.
2020 decemberében 2,1 százalékon stagnált az éves inflációs ráta Romániában, a legnagyobb mértékben az élelmiszerek drágultak – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Próbaútra indult az aradi Astra Vagoane és a kínai Qingdao Sifang gördülőállomány-gyártó vállalat együttműködésében 2021-ben gyártott új elektromos vonat Romániában.
Idén lassabb lesz a gazdasági növekedés az év elején vártnál, 2025-ben drágulnak az élelmiszerek, két százalékpontos áfaemelést láthatunk, de legkorábban jövő év közepén – vetíti előre az UniCredit Bank legfrissebb prognózisa.
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) kedden a munka adóterhének csökkentésére szólította fel a kormányt.
A tavaly kifizetett legnagyobb életbiztosítási összeg meghaladta a 820 ezer lejt – számolt be kedden Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR).
Miközben a vásárlóerő Romániában az egyik legalacsonyabb, itt drágult az egyik legnagyobb mértékben az üzemanyag az elmúlt év leforgása alatt. Főként a jövedéki adó emelésének volt betudható a gyors áremelkedés.
Az uniós tagállamok közül Romániában az egyik legmagasabb az energiaszegénység szintje – írta hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az intézmények kialakulásának és a jólétre gyakorolt hatásának tanulmányozásáért Daron Acemoglu, Simon Johnson és James Robinson kapta idén a közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíjat.
Az év első nyolc hónapjában 2,57 milliárd kilowattóra (kWh) villamos energiát termeltek a fotovoltaikus erőművek, ami 60,5 százalékkal több a tavalyi év ugyanezen időszakában jegyzettnél – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jövőre tovább lassul a román gazdaság növekedése, sőt a recesszió veszélye is fennáll, bár nem ez az alapforgatókönyv – véli a CFA Románia Egyesület alelnöke, Adrian Codirlaşu.
Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter pénteken egy ploieşti-i állásbörzén kijelentette, hogy a romániai munkaadók legnagyobb problémája a munkaerőhiány – számolt be a Facebook-oldalán a tárcavezető.
szóljon hozzá!