Fotó: Pinti Attila
A lakosság az egyetemes szolgáltatási árat fizeti a januárban felhasznált villanyáramért, majd utólag a szolgáltató kiigazítja a számlát, nyilatkozták szerdán az Agerpres hírügynökségnek az energetikai ágazathoz közel álló források.
2021. február 03., 14:452021. február 03., 14:45
2021. szeptember 10., 12:272021. szeptember 10., 12:27
Ez azért van így, mert az országos energiaár-szabályozó hatóság (ANRE) 2021/5-ös számú rendelete, amely kimondja, hogy az energiát az adott térségben működő szolgáltató legalacsonyabb árajánlatának megfelelő árban számlázzák ki, csak a számlázási időszak után lépett hatályba. Az információt az ANRE képviselői is megerősítették a hírügynökségnek.
„Ez csupán a január 20-a előtt kiállított számlákra érvényes, és ezeket a számlákat februárban kiigazíthatják. Az 5-ös számú rendelet hatályba lépése, azaz január 20-a után kiállított számláknak már tükrözniük kell a szolgáltató által vállalt kedvezményes árakat” – mondták az ANRE képviselői.
Silvia Vlăsceanu, az energiaszolgáltató vállalatok egyesületének (ACUE) vezérigazgatója rámutatott, hogy a több millió ügyfélnek nem ugyanazon a napon állítják ki a számlákat, és a január 20-áig kiállított számlákon a decemberi fogyasztás egy része is megjelenik, még a szabályozott áron, valamint a január elején felhasznált villamosenergia értéke is, egyetemes szolgáltatási áron.
Az egyetemes szolgáltatások árai 13–26 százalékkal magasabbak, mint a 2020. december 31-éig érvényben volt, az ANRE által szabályozott árak.
Az ANRE 2021/5-ös, a Hivatalos Közlönyben január 20-án megjelent rendelete értelmében azok a háztartási fogyasztók, akik nem módosítottak még a szerződésükön, a jelenlegi szolgáltatójuk által ajánlott legalacsonyabb árat fogják az energiáért fizetni, és sokkal egyszerűbb eljárás keretében változtathatnak majd a szerződési feltételeken. A háztartási fogyasztóknak 2021. június elsejéig még az árajánlatában szereplő legalacsonyabb árat fogja számlázni a szolgáltatójuk.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
szóljon hozzá!