2012. november 01., 14:452012. november 01., 14:45
Az adóhatóság (ANAF) adatai szerint a legnagyobb összeggel, 2,53 milliárd lejjel a Román Vasúttársaság (CFR) tartozik az államnak. Ebből 1,5 milliárd lej ki nem fizetett kamatokat és bírságokat jelent, közel 900 millió lejt hozzáadottérték-adóként (TVA), 185 millió lejt jövedelemadóként, 2,3 millió lejt pedig egyéb illetékként kellene befizetnie a CFR-nek. Az ANAF a jelentős tartozás miatt fizetési könnyítést adott az állami vállalatnak.
A szintén állami tulajdonban lévő Országos Kőszénfejtő Társaság (CNH) 1,84 milliárd lejjel tartozik az adóhatóságnak, az összeg legnagyobb része, 1,3 milliárd lej elmaradt kamatokat és bírságokat tesz ki. További 314 millió lej a kifizetetlen TVA, 105 millió lej egyéb adók és illetékek, 93 millió lej jövedelemadó, 4,2 millió lej pedig fogyasztási adó. A kormány tervei szerint egyébként a CNH-t még év végéig felszámolják.
Harmadik helyet foglalja el az ötös listán szereplő két magánvállalat egyike, a Galaxy Tobacco, amely szeptember végéig 540 millió lejes adósságot halmozott fel. A cég nem fizetett ki 230 millió lejnyi bírságot és kamatot, 223 millió lejnyi fogyasztási adót, 64 millió lejnyi TVA-t, 16 millió lejnyi egyéb adót és illetéket, valamint 4,3 millió lejnyi profitadót. Az állam szintén fizetési könnyítést adott a vállalatnak.
Közel 400 millió lejjel tartozik az adóhatóságnak a CFR teherszállító részlege, az összeg legnagyobb részét, 207 millió lejt hozzáadottérték-adóként kellene kifizetni. Az állami vállalat ellen ugyanakkor már megkezdték a kényszervégrehajtást.
Szintén kényszervégrehajtás alatt áll a European Food magántársaság, amely szeptember végén 197 millió lejjel tartozott az államnak. Ebből 138 millió lej TVA, 55 millió lej pedig különböző kamatok és bírságok.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.