Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2024. november 06., 15:522024. november 06., 15:52
A kormányfő Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszterrel együtt a helyszínen ellenőrizte a sztrádaépítés jelenlegi stádiumát, és elégedetten nyilatkozott a tapasztaltakról. Gratulált a szállításügyi miniszternek, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatójának, Cristian Pistolnak, és külön kiemelte, hogy az átadás előtt álló szakaszt teljes egészében egy romániai cég építette meg.
Úgy vélekedett, ezzel végre „igazságot tesznek” Moldvával szemben, amely 30 éven át elmaradt az ország többi részétől az infrastrukturális beruházások tekintetében.
Sorin Grindeanu arra hívta fel a figyelmet, hogy
Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.
A közlekedésügyi miniszter hangsúlyozta, hogy ez az első szakasz, amelyet az országos helyreállítási keretből finanszíroztak. Csatlakozott a kivitelező vállalatnak gratuláló Ciolacuhoz, és kijelentette, hogy a nagy erőkkel dolgozó román cég a jövőben is számíthat megbízásokra. Azt is elmondta, hogy két hét múlva megnyílik a forgalom előtt a Craiova–Piteşti gyorsforgalmi út is.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
1 hozzászólás