Fotó: Agerpres
Az ország minden szegletéből érkezett taxiktól sárgállott szerdán a bukaresti Győzelem tér – a szervező COTAR munkáltatói szövetség 5000 bérfuvarozót várt a kormánypalota elé, és a tér kora reggeltől fokozatosan megtelt.
2019. április 18., 09:062019. április 18., 09:06
2019. április 18., 09:162019. április 18., 09:16
A tiltakozók immár sokadik alkalommal szerveztek megmozdulást, kérve az illegális – vagyis engedély és licenc nélkül személyszállítást végző – fuvarozók tevékenységének betiltását, illetve az úgynevezett közlekedési hiénáknak a közutakról való kitiltását. Mint ismeretes, hiénának azokat a taxisokat nevezzük, akik egyetlen taxis társasághoz sem csatlakoznak, és rendszerint a piacinál jóval magasabb árakkal verik át a turistákat. A COTAR szerint ugyanakkor
Miközben tény, hogy utóbbit több országból vagy világvárosból is kitiltották, és nem kell sem taxislicenc, sem engedély ahhoz, hogy valaki sofőrként a rendszerhez csatlakozzék, addig a Clevert csak taxisok használhatják, tehát nincs benne semmi illegalitás. Sok munkáltató ellenben azt szeretné elérni, ha a modern technológiákat lesöpörve az asztalról, tényleges diszpécserszolgáltatáshoz kötnék a bérfuvarozás fogalmát.
A Clever éppen ezt hangsúlyozta szerdai, a tiltakozásra válaszként adott közleményében. Leszögezte,
Mint rámutatnak, amennyiben lesöpörnék a korszerű alkalmazásokkal működő szolgáltatásokat a piacról, csak a diszpécserszolgálatok monopóliuma maradna. „Ezek a munkáltatók nem gondolkodnak sem az utasok, sem a taxisok javára” – jelentették ki a Clever illetékesei. Közben az Uber Románia a nagyszabású tiltakozó megmozdulás apropóján közölte, szándékában áll együttműködni a taxitársaságokkal. „Együtt akarunk működni a taxiágazattal, ahogyan tesszük azt más országokban is. Tulajdonképpen sok taxisofőr már használja az applikációnkat. Azonban soha nem fogunk egyetérteni a munkáltatókkal, akik ellenzik a technológiát és a fogyasztók választáshoz való jogát. Bízunk abban, hogy a kormány nem választja a ridesharing típusú szolgáltatások korlátozását, hanem korrekt szabályozást vezet be, románok millióinak érdekében, akik használják ezeket az applikációkat, és a továbbiakban is több opciót szeretnének a közlekedésre” – hangsúlyozták az Uber illetékesei.
A hiénák tevékenységének betiltását előíró, 2019/21-es számú sürgősségi kormányrendelet különben éppen kedden jelent meg a Hivatalos Közlönyben. Daniel Suciu fejlesztési miniszter pedig hétfőn úgy nyilatkozott, hogy az Uber, illetve Taxify típusú személyszállítási platformok szabályozására is készülnek, egy munkacsoport már két hete foglalkozik a témával. Suciu szerint már közel is állnak egy végső formához.
Incidensektől sem volt mentes a tiltakozás
Több személy is incidensekbe keveredett szerdai bukaresti taxistiltakozáson, a bukaresti csendőrség tájékoztatása szerint több esetben is a beavatkozásukra volt szükség. Két taxisra például azért róttak ki fejenként 500 lejes pénzbírságot, mivel tojásokkal dobáltak meg egy bukaresti taxist, aki nem vett részt a megmozduláson, és a tüntetés idején utasokat szállított. Egy másik taxis, a környéken autózó, és a tüntetőket szidalmazó sofőrrel keveredett szóváltásba. Ők sem úszták meg, a sofőr 500 lejes bírságot kapott obszcén tettek vagy gesztusok miatt, a tüntető csak írásbeli figyelmeztetésben részesült.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!