A közúti fuvarozóknak is gondot okoz a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás drágulása
Fotó: Haáz Vince
Tiltakozó megmozdulások szervezésére készül a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) piac alakulásába, és nem szab árplafont.
2022. február 18., 11:162022. február 18., 11:16
A Cotar, az APTE 2002 és az APULUM azt kéri a Ciucă-kabinettől, hogy sürgősen adjanak ki egy kormányhatározatot, amelyben meghatározzák a biztosítók által alkalmazható maximális árat. A fuvarozók a kormány mellett a parlament, a Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a Versenytanács segítségét is kérik.
„2017-ben, amikor kevésbé volt válságos a helyzet, a közúti fuvarozók munkáltatói szövetségei árplafont kértek a kormánytól, a kabinet pedig ki is adott egy határozatot annak érdekében, hogy elkerüljék a problémákat.
– hangsúlyozza a Cotar által kiadott közlemény.
Mint Vasile Ştefănescu, a munkáltatói szövetség elnöke a dokumentumban aláhúzza, az árak emelkedése a közúti fuvarozók csődjét fogja eredményezni.
A cégek nem tudják fedezni a kiadásokat, mivel minden megdrágult, a fuvarozók pedig kénytelenek lesznek lemondani a vállalkozásukról. Nem lehet mindent a fogyasztóra hárítani sem a személy-, sem az áruszállításban. Amennyiben a továbbiakban is egyik napról a másikra nőnek az árak, bezárjuk a cégeket, ami azt jelenti, hogy Románia leáll” – idézi Ştefănescut a közlemény.
Az eddigi ár dupláját, sőt akár tripláját is elkérik a kötelező gépjármű-biztosításért. A Krónika által megkérdezett biztosítási bróker szerint azt történt, hogy a második legolcsóbbnak számító Euroins felvitte az árait a többi biztosító szintjére.
„Úgy döntöttünk, tiltakozásokat szervezünk, kérve a kormánytól a kgfb sürgős árplafonját. De azt reméljük, hogy erre a tiltakozások előtt sor kerül, amennyiben Románia vezetői megértik, hogy milyen katasztrófa felé tartunk, és az üzemanyagok, illetve az energia árával együttesen kezd nemzetbiztonsági kérdéssé válni” – figyelmeztet Vasile Ştefănescu.
többek között arra derült fény, hogy a maximális ár megszabása után is drágítottak vagy nem volt átlátható az árpolitikájuk.
Pénztárcát nem kímélő ok-okozati viszony alakult ki abból, hogy megvonták a működési engedélyt tavaly ősszel a csődeljárás miatt a romániai piac legnagyobb és legnépszerűbb szereplőjétől, a City Insurance biztosítótársaságtól.
Mint ismeretes, a Szociáldemokrata Párt (PSD) politikusai az elmúlt időszakban élelmiszer- és üzemanyagárstopot is kilátásba helyeztek, ám Florin Cîțu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke hallani sem akar arról, hogy beavatkozzanak a piac alakulásába.
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
szóljon hozzá!