Fotó: Pixabay.com
Bajban lehetnek azok, akiknek a négynapos hosszú hétvége előtt a gyönyörű, nyárias időjárást jósló előrejelzések nyomán kaptak észhez, hogy valahová el kellene utazni: csütörtöki terepszemlénk során ugyanis kiderült, hogy Erdély-szerte máris kitették a teltház-táblát, és nincs ez másként a partiumi és magyarországi gyógyfürdőkben, de a Fekete-tenger romániai partszakaszán sem.
2018. április 28., 09:302018. április 28., 09:30
Sok helyen a május elseje jó alkalom a kültéri részek megnyitására. Nagyon sok üdülőtelep külön ajánlattal is előrukkolt kimondottan a hosszú hétvégére, akciókat, különféle programokat, szórakozási, kikapcsolódási lehetőségeket kínálnak a náluk megszállóknak.
A turisztikai szálláshelyek forgalmának május elseje körüli növekedése ugyanakkor egy trend része: fellendülőben van a belföldi turizmus. Az üdülési csekkek pedig még nagyobb lendületet adnak – vallja László Endre, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara turisztikai szakosztályának elnöke. Mint rámutatott,
Hozzátette, ezt az irányt jelzi, hogy tavaly 10,5 százalékkal növekedett például a Kovászna megyébe érkező turisták száma is. Szerinte a növekedés ennél is nagyobb, hiszen például az ötszobásnál kisebb panziók nem kötelesek jelenteni a vendégszámot, s azok sem mindig teszik ezt meg, akiket a törvény amúgy erre kötelez.
Tapasztalataink szerint például székelyföldi panziókban nagy kihívás helyet találni: mint megtudtuk, a május eleji hosszú hétvégére sokan már hetekkel, hónapokkal korábban lefoglalták a szálláshelyek nagy részét.
Tusnádfürdőn már csütörtökön telt ház volt a tulajdonképpen szezonnyitó hétvégére. Mint Albert Tibor polgármester a Krónika megkeresésére elmondta, a Hargita megyei fürdővárosba érkező vendégek 85 százaléka belföldön utazik, 12–13 százalék érkezik Magyarországról, és mindössze 2–3 százalék más országból.
így az országhatártól 7–8 óra alatt lehet eljutni Tusnádfürdőre, ez pedig a külföldiek többségét elriasztja. De a fejlesztésekkel azért nem állnak le: a polgármester szerint hamarosan kiírják a közbeszerzést az önkormányzat tulajdonában levő wellness központ bővítésére, külső medencéket, csúszdákat terveznek, ugyanakkor parkosításra is nyertek európai uniós finanszírozást.
Fotó: Pixabay.com
Daragus Attila, az Antrec Faluturisztikai Szövetség Kovászna megyei elnöke ugyanakkor attól fél, a rossz állapotú infrastruktúra mellett a Szent Anna-tóban való fürdőzés tilalma miatt is apadni fog a környékre ellátogató turisták száma.
Nem lesz egyszerű megvalósítani a Szent Anna-tóban a fürdőzés betiltását – véli Kerezsi László, a természetvédelmi terület gondnoka. Noha természetvédelmi szempontból indokolt, nem mindenki ért egyet azzal, hogy jó ötlet a fürdés betiltása. A környezetvédők a víz tisztántartása érdekében kezdeményezt&a
Csütörtökön a Krónika megkeresésére elmondta, jól indul a szezon, hiszen ha meleg van, akkor nyomasztó a beton lakás, és elindulnak a hegyekbe a turisták. Azonban úgy véli, hogy
Az idei látogatottságot még valószínűleg nem befolyásolja számottevően, hiszen a hír még nem jutott el a vendégekhez, de a következő években már csökkenhet emiatt a számuk. Felidézte, a turisták azért is szívesen megmártóztak a tóban, mert a legenda szerint „ezzel lemosták a bűneiket”. Daragus Attila úgy véli, az elmúlt években már civilizált körülmények között zajlott a fürdés a tóban, nem lett volna szükség ilyen drasztikus tiltásra.
A szakember az infrastruktúra rossz állapota miatt is aggódik: mint elmondta, az országos közútkezelő vállalat átvette ugyan néhány éve a Kézdivásárhely–Bálványos szakaszt, ám idén sem különítettek el pénzt a felújítására, sőt még az alapvető karbantartási munkálatokat sem végzik el. Ezeknek a hátráltató körülményeknek tulajdonítható, hogy bár emelkedett az infláció, az árak mégsem növekednek. Jelenleg még szezon előtti árakat alkalmaznak, így 90–100 lejért lehet szobát bérelni, ez ár a szezonban mintegy 20 százalékkal növekszik.
Megkezdődött a turistaidény a csíkszéki szálláshelyeken is. Több közülük telt házzal működik ezen a négynapos hosszú hétvégén, bár nemcsak a május elsejei szabadnapoknak köszönhetően, hanem azért is, mert
Bogács Endre, a csíkkozmási Tulipán panzió vezetője érdeklődésünkre elmondta, külön ajánlattal készültek a hosszú hétvégére, sikerrel, mert érezhetően növekedett erre az időszakra a vendégeik száma. Hozzátette, sokan érdeklődtek, többen is szerettek volna foglalni szobát erre a hétvégére, de már nem maradt szabad helyük.
„Vendégeink számára a panzió biztosítja a szállást és a finom ételt, a változatos programjainkról a partnereink gondoskodnak. Így azok, akik igénylik,
– sorolta a panzió vezetője. Elmondta azt is, hogy erre a hosszú hétvégére inkább családok és baráti társaságok fognak megszállni a panziójukban, de más alkalmakkor is ez a jellemző.
Fotó: Barabás Ákos
Telt ház van a csíkszeredai Fenyő szállóban is. Tódor Etelka, a Hunguest Hotel Fenyő igazgatója úgy véli, ez nem a hosszú hétvégének tudható be, hiszen nem csak erre a hétvégére teltek meg a szobáik. Mint mondta, náluk már április közepétől kezdve elkezdődött a turistaidény. Hozzáfűzte, hogy ebben a periódusban külföldi sportcsoportokat és drukkereket fogadnak, vendégül látják például a csíkszeredai önkormányzat és a Székelyföldi Jégkorong Akadémia által szervezett székely–magyar hokimajális vendégeit is.
A karcfalvi Farkas panzió szintén a székely–magyar hokigálára érkező magyarországi csoportot fogad ezen a hétvégén. „A székely-magyar jégkorongmérkőzésnek tudható be, hogy ilyen sok vendégünk van, és több napot maradnak. Többségük ismeri már a panziót, visszatérő vendég, korábban ugyanis voltak jégkorongozni a karcfalvi pályán.
– magyarázta Farkas Ernő, a panzió tulajdonosa. Szerinte a hosszú hétvégét a helyiek inkább piknikezéssel töltik, elmennek erdőt járni, és mivel Magyarország messze van, hogy az ottaniak egy hosszú hétvége kedvéért idáig utazzanak, így ilyen alkalmakkor más megyéből érkező vendégek szoktak leginkább megszállni náluk.
A Maros megyeiek legnépszerűbb kirándulóhelye legalább fél évszázada Szováta és környéke. A Sóvidék ezúttal is komoly turistaáradatra számít – és nem csak a székely megyék irányából.
és amint Seprődi Zoltán igazgató ígéri, a mélybe induló buszok is sűrűbben fognak közlekedni. Az eddigi 16 órai zárórát 18 órára igazították. A két évvel ezelőtt teljesen átépített és kibővített sós vizű strand idei megnyitására azonban még várni kell legalább június első feléig.
Fotó: Barabás Ákos
Hasonló a helyzet Szovátán is, ahol már rég lecsengtek azok az idők, amikor a fürdővállalat kénytelen volt megnyitni a Mogyorósi-tó strandját május elsején. Egyelőre mind a Mogyorósi-, mind a Medve-tónál ácsok dolgoznak a napozó felújításán.
– mondta el lapunknak Fülöp Nagy János vezérigazgató.
Kérdésünkre, hogy mi a helyzet a városháza tulajdonában lévő, uniós alapokból korszerűsített Tivoli-tóval és strandjával, Fülöp – aki önkormányzati képviselő is – beismerte, nem tudja, miért nem kezdik el üzemeltetni. A létesítmény állapota évről évre romlik, néhány helyi halászon kívül senki nem használja.
A fürdővállalat vezetője elmondta, szállodáikban már két héttel ezelőtt lezárult a foglalás, ám szükség esetén megnyitnák a felújítás alatt álló Făget hotel egyik részét. Fülöp Nagy János szerint nagyot lendített a kirándulási kedven a kormány döntése, miszerint április 30-án is szabadnap jár az állami szektorban dolgozóknak. A becslések alapján Szovátán nem csak a turisták száma ugrik meg, az élet is megpezsdül a telepen.
a Petőfi-parkban felállított színpadon zenés-táncos előadások várják az üdülőket, fellép a rezesbanda, a szállodák pedig különböző gyermekprogramokat szerveznek.
Nagyon szép időre számíthatunk a május elsejei minivakációban az egész ország területén – közölte az Agerpres hírügynökséggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vezérigazgatója, Elena Mateescu.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!