2010. július 30., 10:562010. július 30., 10:56
A tervezetthez képest többéves késéssel, de jó iramban folyik a 15-ös számú országút felső-marosmenti szakaszának rehabilitációja.
A Szászrégent Maroshévízzel összekötő, mintegy 60 kilométeres utat az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (EBRD) által finanszírozott 70 millió eurós összegből újítják fel. Ioan Moldovan, az Országutak és Autópályák Országos Társaságának (CNADNR) brassói regionális igazgatója lapunknak megerősítette, hogy még ez év őszén elkészül a kiszélesített kétsávos út.
„Az elmúlt hetek esőzései némileg késleltették a munkálatokat, de a helyszínen is meggyőződtem, hogy még így is jó ütemben haladnak” – nyilatkozta Moldovan, aki hozzáfűzte: olyan körülmények között zajlanak a munkálatok, hogy egyetlen órára sem állították le a forgalmat. Amennyiben az útépítők befejezik az említett szakaszt, a Maros megyei Szászrégentől Hargita és Kovászna megyén keresztül a kökösi hídig teljesen új aszfaltszőnyegen lehet majd közlekedni.
Lapunk érdeklődésére az igazgató belátta, hogy Szászrégenből Marosvásárhely, illetve Beszterce irányába az idén már lehetetlenség lenne újabb két munkafrontot nyitni. Mint magyarázta, a CNADNR nekilátott volna ennek a két útszakasznak is, azonban a bíróság érvénytelenítette az első versenytárgyalást.
Idén csak az elengedhetetlen kátyúzásra jut pénz a Szászrégent Kolozsvárral összekötő 16-os számú mezőségi országúton – jelentette ki Ioan Moldovan, a CNADNR regionális vezetője. Szerinte az országos hatóság inkább a Marosvásárhely–Mezőrücs–Mezőkirályfalva-útszakaszt szeretné felújítani, ezáltal könnyítve Kolozsvárnak a Mezőségen keresztül történő megközelítését. |
Hozzátette: az újabb tender kiírásával egy évet ugyan elveszítenek, azonban az uniós pénzalapok nem úsznak el. A Maros és Hargita megyét összekötő Régen–Hévíz-útszakasz teljes felújítása eddig két választási korteshadjáratban is kampánytéma volt. Mind 2004-ben, mind 2008-ban magyar és román politikusok a saját sikerükként „adták el” az EBRD-től érkező finanszírozást.
A babért végül Marius Paşcan Maros megyei prefektus aratta le, aki csütörtökön nem szalasztotta el az alkalmat, és diadalmasan jelentette be, hogy miközben elődei és a választásokon versenybe szálló politikusok csak ígérgették az útjavítást, ő meg is valósította. A kormánymegbízott viszont belátta, hogy az év elején maga sem tudta, honnan sikerül előkaparni az egyébként már rég átutalt, de időközben egyebekre költött pénzalapot.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.