Fotó: Gazda Árpád
2010. augusztus 11., 10:012010. augusztus 11., 10:01
A lap újságírója ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy az építkezés lassú üteme miatt Románia elveszítheti az európai uniós forrásokat, amelyeket felhasználhatna autópálya-építésre. Mint fogalmaznak, a politikusok által az elmúlt tíz évben többször megígért ezer kilométer autópálya megépítése a legoptimistább forgatókönyv szerint is csak 2015. és 2020. között valósulhat meg.
Az uniós források elvesztésének lehetősége azért merül fel, mert az elmúlt három évben a közlekedésügyi minisztériumnak sikerült lehívnia a legkisebb mértékben a többi szaktárcához képest az EU-s alapokat. Kétmilliárd euró állt a szaktárca rendelkezésére 2007. és 2010. között, de ennek az összegnek csak az 1,87 százalékát, vagyis 40 millió eurót sikerült lehívnia június végéig.
A minisztérium idén a IV. európai közlekedési folyosó nyomvonalán tervezett dél-erdélyi autópálya építését részesíti előnyben, mert annak finanszírozásához hozzájárul az Európai Unió is. Radu Berceanu közlekedési miniszter korábban elmondta, hogy az idei szűkös büdzséből nem tudják finanszírozni a kizárólag állami költségvetési forrásokból épülő észak-erdélyi autópályát, amelynek első, 42 kilométer hosszú szakasza már elkészült Gyalu és Torda között.
Adrian Ionescu, az országutak, autópályák építéséért és kezeléséért felelős állami vállalat (CNADNR) autópályákért felelős részlegének igazgatója szerint a tervek szerint 2011 végéig az Arad és Temesvár, valamint a Cernavodă és Konstanca közötti autópálya-szakaszok készülnek majd el.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.