2012. augusztus 29., 16:512012. augusztus 29., 16:51
„Aranyosgyéres egyszerűen nem rendelkezik más, hasonlóan nagy vállalkozással, így több száz alkalmazott maradhat az utcán. A városban más nagyvállalat nem működik, a kisebb cégek pedig nem tudják felvenni a nagy számú állástalant” – panaszolta a városvezető. Mint mondta, az elképzelés, amely szerint az elbocsátott alkalmazottaknak a mezőgazdaságban biztosítanának munkahelyeket, csak részben valósulhat meg, néhány száz hektárnyi termőföld megműveléséhez ugyanis jelentős beruházásra lenne szükség. „A helyi önkormányzatnak nincs ehhez megfelelő tőkéje, ez azonban a kormánynak sincs, ezért csak a külföldi befektetőkre számíthatunk” – magyarázta Hanga. A polgármester ezzel kapcsolatban megjegyezte, német és portugál beruházók is érdeklődtek már az aranyosgyéresi lehetőségekről.
Daniel Don, a Kolozs megyei munkaügyi igazgatóság vezetője szerint az Európai Bizottság elé terjesztenek majd egy tervet, amelynek keretében az elbocsátott munkások átképzésének finanszírozását igénylik. „Szociális vállalkozás létrehozását tervezzük, ennek lényege nem a profitszerzés, hanem több száz munkahelyet biztosítása. Az elképzelések szerint minden itt gyártott terméket exportálunk majd, a munkások pedig továbbra is fémfeldolgozással foglalkoznának. Más uniós államokban már régóta működnek ilyen vállalkozások” – fejtette ki Daniel Don.
Liviu Pop szociális párbeszédért felelős miniszter kedden bejelentette: a kormány átvizsgálja a Mechel-el kötött privatizációs szerződést, mivel számos kérdőjel merült fel azzal kapcsolatban is, az orosz tulajdonosok betartották-e a 2003-ban kötött megállapodás előírásait. A miniszteri bejelentésre egyébként az aranyosgyéresi vállalat részvényeinek értéke 69 százalékkal zuhantak.
A tárcavezető úgy vélte: semmiféle párhuzam nem vonható a nemeszsuki Nokia-gyár 2011-es bezárása és a Mechel tevékenységének esetleges felfüggesztése között, hiszen utóbbi esetében egy több száz éves vállalatról van szó.
A sodronyipari üzem nyár elején még közel 2000 alkalmazottat foglalkoztatott, azóta a vállalat vezetőségének döntése révén több mint 800 munkás került az utcára. A hét elején kiderült, a megrendelések hiányára hivatkozva további 800 alkalmazottjától válnak meg, így az egykori sodronyipari vállalattól az idén elbocsátott munkások száma elérné az 1500-at. Az újabb elbocsátást követően mindössze egyetlen részlege és 238 alkalmazottja maradna a gyárnak, ezt a tervek szerint átalakítják, és az ugyancsak orosz csoport érdekeltségébe tartozó buzăui Ductil Steel külső részlegeként működik majd.
Az orosz Mechel cégcsoport 2003-ban vásárolta meg az aranyosgyéresi sodronyipari gyár részvényeinek többségét 27 millió dollárért. A 2002-ben a romániai piacra érkezett csoport tulajdonában van még a târgovişte-i Mechel, a Ductil Steel Oţelu Roşu, a Ductil Steel Buzău,a Laminorul Brăila kombinátok valamint a târgovişte-i Mechel Javítási Vállalat. A cégcsoport a 2011-es évet 728 millió dollárnyi profittal zárta, ez közel 100 millió dollárral haladta meg a 2010-es bevételt.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.