Szigorúbb szabályok érvényesek a túlóráztatásra – A munkaerőhiány miatt egyre többen dolgoznak munkaidőn túl is

Szigorúbb szabályok érvényesek a túlóráztatásra – A munkaerőhiány miatt egyre többen dolgoznak munkaidőn túl is

Az alkalmazottak többsége nem meri visszautasítani a túlórázásra vonatkozó munkaadói felkérést

Fotó: Veres Nándor

Valamennyi, túlórára fogott alkalmazott után be kell ezentúl fizetnie a munkáltatónak az 1500 és 3000 lej közötti bírságot, amennyiben nem tartja be a többletmunkára vonatkozó szabályokat. A szakszervezet szerint az alkalmazottnak kellene eldöntenie, miként kompenzálja munkáltatója a túlórát.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2019. szeptember 23., 16:122019. szeptember 23., 16:12

Keményebben büntetik ezentúl a túlórára vonatkozó szabályok be nem tartását, a vonatkozó törvényt döntéshozó kamaraként szavazta meg a múlt héten a bukaresti képviselőház, így már csak Klaus Johannis államfőnek kell kihirdetnie, hogy megjelenhessen a Hivatalos Közlönyben, ezáltal hatályba léphessen. A frissen elfogadott jogszabály a 2003/53-as számú munkatörvénykönyv 260. cikkelyét módosítja, a fő változás pedig, hogy

a többletmunkára vonatkozó előírások áthágása 1500 és 3000 lej közötti bírsággal sújtható ezentúl minden egyes alkalmazott esetében.

A jelenleg érvényben lévő jogszabály anélkül szabja meg az 1500 és 3000 lej közötti bírságot a pluszmunkára vonatkozó előírások megszegése esetén, hogy figyelembe venné a túlórázó dolgozók számát. A módosítás viszont kimondja, hogy a bírság összege alkalmazottanként értendő. A tervezetet a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) és az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) néhány képviselője, valamint független törvényhozók nyújtották be.

Munkaerőhiány idején
elengedhetetlen lépés

„A munkaerőhiány miatt gyakorlattá vált, hogy a munkaadók inkább kifizetik a túlórát, mintsem kiadják szabadnap formájában, holott ezt csak kivételes esetben tehetnék meg” – osztotta meg a Krónikával tapasztalatait Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkafelügyelőség vezetője. Kérdésünkre rámutatott,

mivel nincs kivel dolgozni, a vállalkozók inkább kifizetik a túlórát.

„A gyakorlat sajnos azt mutatja, hogy mindenki a kivételhez folyamodik, mintsem a szabályt tartaná be” – szögezte le egyúttal a főfelügyelő. Kifejtette: a rendes munkaidős szerződés esetében a munkavállaló napi 8, heti 40 órát dolgozik. Ha a munkaadó úgy gondolja, hogy túlóráznia kell, mert például sürgősen be kell fejezni egy munkát, kérheti, hogy az alkalmazott maradjon bent tovább, de ez csak a munkavállaló beleegyezésével történhet meg.

A túlórákat ugyanakkor 30 napon belül ki kell adni fizetett szabadnap formájában, amennyiben pedig erre nincs lehetőség, ez a periódus további 30 nappal meghosszabbítható. Ha a két hónap alatt sem tudják biztosítani a szabadidőt, akkor engedi meg a törvény, hogy előzetes egyeztetés alapján ezeket az órákat a munkaadó kifizesse, s túlórákért nem adhat kevesebbet a fizetés órára visszaosztott 75 százalékánál. „A túlórák pénzzel történő kompenzálása nem a szabály, hanem a kivétel, ám sajnos a munkaerőhiány miatt mindenki inkább ezt a megoldást választja” – jelentette ki Ördög Lajos.

Fény derül a szabálytalanságra

Egyébként gyakran adódnak viták a túlórák nyilvántartása kapcsán,

a munkavállalók sokszor azért fordulnak a munkaügyi felügyelőséghez, mert túlóráztak, ám sem szabadnapot, sem pénzt nem kaptak ellentételezésként.

Ha az ellenőr azt tapasztalja, hogy a túlórák nincsenek naprakészen nyilvántartva, akkor feltételezi, hogy ezek nem szabályozott túlórák, és alkalmazhatja a hatályba lépő büntetést – mutatott rá a munkaügyi főfelügyelő. Szerinte amúgy nem nehéz kideríteni, ha visszaélnek a munkaadók a túlórával, hiszen az alkalmazottnak belépéskor és távozáskor is alá kell írnia a jelenléti ívet, abból kideríthető, naponta hány órát töltött a munkahelyén.

A szabályzatban az is szerepel, hogy amennyiben az alkalmazott 12 órát dolgozik, tehát négy órát túlórázik, kötelező módon 24 órát pihennie kell. Vagyis ha vasárnap délben megy haza, hétfőn reggel nem állhat munkába, csak leghamarabb hétfő délben. Az ellenőrzések során ezt is vizsgálják, bár erre is vannak kivételek, hiszen ha például veszélyt kell elhárítani, akkor lehet túlórázni, de kiskorúak semmilyen esetben nem dolgozhatnak többet.

A rugalmas munkaprogramot is lehetővé teszi a törvény, de a szabályokat ekkor is be kell tartani, heti 40 óra fölötti munkaidő túlórának minősül.

Ugyanakkor vannak ágazatok, ahol további eltérések megengedettek, például az építőiparban – ahol télen kevesebb a munka – megegyezhet a munkaadó és a munkavállaló, hogy télen napi hat órát dolgoznak, nyáron napi tízet, és folyamatosan napi nyolc órára kapja a fizetést. Ördög Lajos szerint nem eltúlzott a javaslatban szereplő bírság, hiszen a feketemunkára már hasonló mechanizmus érvényes: valamennyi, feketén foglalkoztatott munkás után kiróják a pénzbüntetést.

Pénz vagy szabadnap

Eközben a szakszervezetek úgy vélik, az alkalmazottnak kellene eldöntenie, miként kompenzálhatja munkáltatója a túlórát, és annak függvényében, hogy mire van nagyobb szüksége, kérhessen pénzt vagy szabadnapot. Bong Vilmos, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb Kovászna megyei szervezetének elnöke a Krónika megkeresésére kifejtette, nem jutott el hozzájuk olyan információ, hogy bárhol „erőszakkal” túlóráztatnák az alkalmazottakat, viszont arra van példa, hogy nem merik visszautasítani az erre vonatkozó felkérést.

Idézet
A meggyőzésnek is vannak fokozatai. Általában a munkavállalók nem merik visszautasítani a túlórát, mert attól tartanak, valamilyen retorzióban lesz részük. Ma már nem fenyegetnek elbocsátással, hiszen nincs szabad munkaerő, de még mindig vannak módszerek arra, hogy hátrányos helyzetbe kerüljön az engedetlen alkalmazott”

– részletezte a szakszervezeti bizalmi. Hozzátette: bízik benne, hogy a munkáltatók többsége tisztességes, és valamilyen formában megegyeznek a munkavállalókkal.

Bong Vilmos amúgy azt mondja, a törvény szigorításával, a bírságok növelésével nincs gond, ám szerinte inkább a meglevő jogszabályok érvényesítésével, betartásával kellene foglalkozni. „A rengeteg csapnivaló törvény mellett sok jó is van, de ezek egy részét valamilyen érdekek mentén gyakran nem érvényesítik” – szögezte le Bong Vilmos.

Káros az egészségre a sok többletmunka

Az európai munkakörülményeket vizsgáló European Working Conditions Survey legfrissebb adatai szerint a romániai alkalmazottak 35 százaléka többet dolgozik heti negyven óránál. A legtöbb pluszmunkát a 35–49 év közötti munkavállalók végzik. A kimutatás szerint a többletmunkát végzők 15 százaléka állította, hogy egészségét negatívan befolyásolja a túlóra, 21 százalékuk szerint a túlórázás miatt már nincs energiájuk az otthoni feladatok ellátására, és 11 százalékuk szerint ez a helyzet oda vezetett, hogy nem tudtak eléggé figyelni a családjukra.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány