2009. november 25., 09:102009. november 25., 09:10
Körülbelül 20 százalékkal csökken a bútoripar forgalma idén a tavalyi évhez képest – jelentette ki a Krónikának Aurica Sereny, a Bútorgyártók Romániai Egyesületének elnöke. Az év végéig előreláthatóan 880 millió euró értékű bútort fognak eladni Romániában.
Az első hét hónapban 28 százalékos volt a visszaesés, ám augusztustól kezdődően lassan kezd magára találni az ágazat. Az említett időszakban 36,6 százalékkal kevesebb bútort importáltunk, míg az export 15 százalékkal esett vissza. A bútoriparban dolgozók száma 16 400 fővel, 23 százalékkal csökkent a tavalyi létszámhoz képest.
Az ország egyik legnagyobb irodai székeket gyártó cégének, az Antaresnek a forgalma 41 százalékkal esett vissza az első fél évben a tavalyi szinthez képest. Az elmúlt hónapokban javult a helyzet, a cégvezetés mérsékelt derűlátással tekint a jövőbe. „Idén rosszul alakult a helyzet, de nem tarthat így a végtelenségig.
Nagyon bízom benne, hogy egy évnél hosszabb ideig már nem húzódik el a válság. Ugyanakkor remélem, hogy nem állnak viszsza a válság előtti állapotok, mivel nem voltak egészségesek, meggondolatlan volt a fogyasztás. A cél nem lehet a bármi áron való fogyasztás, a bármi áron való profit. A fogyasztásnak is kell legyen egy etikája” – nyilatkozta Laczkó Csaba, az Antares vezérigazgatója.
A nyárfából egyedi, rusztikus kerti bútort gyártó marosvásárhelyi Rustik Art Kft. az ágazatot is sújtó válság ellenére sem szűkölködött idén megrendelésekben. „A mi termékeinket nem átlagemberek vásárolják, nem olyanok, mint a kenyér, hogy mindennap kell eladjunk belőlük. Akinek korábban volt pénze ilyesmire, annak most is van” – nyilatkozta Varga József tulajdonos.
A vállalkozó elmondása szerint a bukaresti viszonteladókon keresztül 75 százalékkal kevesebb bútort sikerült értékesíteni, mint tavaly, ám a cég közvetlen eladásainak értéke nőtt. „Már jövő tavaszra is vettünk fel rendeléseket” – mondta Varga József.
Nem panaszkodik Dărăban Magdolna, a főleg szállodák, panziók, vendéglátó-ipari egységek számára dolgozó szatmárnémeti Hotel Furniture Kft. értékesítési igazgatója sem. „Számunkra az idei év sem volt rossz. Az, hogy mennyi munkája van egy cégnek, főleg a munka minőségétől függ. Akivel meg voltak elégedve az ügyfelek, az idén sem halt éhen. Mi nem tapasztaltunk visszaesést a megrendelések menynyiségét illetően, ellenben nehezebb volt behajtani a pénzt, hosszabb határidőket kellett hagyni a klienseknek” – nyilatkozta az üzletasszony.
Szintén egymásnak ellentmondóan nyilatkoztak a válság kapcsán tegnap Székelyudvarhelyen, az Orion bevásárlóközpont emeletén megnyílt konyhabútor- és lakberendezési kiállításon megjelent vállalkozók. Sőt, a szervező Intarzia faipari szaklap igazgatója, Páll Zsuzsanna is arra panaszkodott, hogy nagyon nehéz volt tető alá hozni az expót, mivel sokan igen hosszú gondolkodási időt kértek, illetve sokan vissza is léptek.
Végül 26 romániai és magyarországi cég állította ki termékeit a Hargita megyei városban. A szervezők és kiállítók pedig mindent megpróbálnak megtenni annak érdekében, hogy minél több potenciális vásárlót becsalogassanak a vásárra: naponta 500 lej értékben lehet vásárlási utalványt nyerni, a kiállítók pedig jelentős árleszállítással kedveskednek a vásárlóknak, akik az expó ideje alatt előadásokon is részt vehetnek.
Noha nem álltak le az üzletkötések, jóval nehezebb a válság miatt ügyfeleket találni – fogalmazott lapunknak Simó Lajos, a konyhabútorok és lépcsők készítésére szakosodott székelyudvarhelyi Mekas Trade eladási igazgatója. Mint mondta, a vásárra nem kimondottan azért érkeztek, hogy eladják termékeiket, tulajdonképpeni céljuk inkább az, hogy az udvarhelyiek is megismerjék a vállalkozást, mivel jelenleg többnyire bukaresti ügyfeleknek dolgoznak.
A Vietnámban gyártott, bambuszból és vízi jácintból készült bútorokat forgalmazó körösfői cég üzletvezetője, Kovács Péter is kereslet-visszaesésre panaszkodott. „Olcsóbban értékesítjük termékeinket, mint a többi importőr, idén mégsem elég nagy a kereslet, pedig tavaly jól ment” – fogalmazott.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.