2011. december 12., 06:182011. december 12., 06:18
A Bulgakov kávézóban megejtett beszélgetés első témájaként a nők által a gazdasági életben betöltött szerepről értekeztek. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöki tisztségét is betöltő államtitkár elmondta: a demográfiai gondok megoldásához vissza kell állni a legalább 2,1-es reprodukciós arányra – ez szerinte elsősorban a nők társadalmi szerepvállalásán múlik. Hozzáfűzte: a nyugdíjrendszer fenntarthatósága is itt dől el. Szemléltetésként megemlítette, hogy Németországban, Spanyolországban és Ausztriában az egy nőre eső gyerekszám mindössze 1,2–1,3. „Nem az a kérdés, hogy a karrier vagy család, hanem karrier és család. Ezért azokat az intézményeket – bölcsődéket, óvodákat – kell támogatni, amelyek segítenek a nőknek visszatérni szülés után a munkaerőpiacra” – fogalmazta meg Szatmáry.
Hozzátette: Magyarországon évente mindössze 90 ezer gyerek születik, ugyanakkor Magyarország az egyetlen állam Európában, ahol a gyerekvállalási kedv nem egyenes arányban csökken az iskolázottság mértékével, a magasabb képzettségűek ugyanis több gyereket vállalnak, ez az erdélyi magyarságra is jellemző. A nők vállalkozásban betöltött szerepéről ugyanakkor az államtitkár úgy nyilatkozott: egy családi vállalkozásban nagyon fontosak a női szerepek, a nők ugyanis általában sokkal kiszámíthatóbban, megbízhatóbban és pontosabban dolgoznak, viszont kevésbé kockázatvállalók. „Különbséget kell tenni az egyenjogúság és az egyformaság között” – szögezte le Szatmáry.
A beszélgetést moderáló Mátis Jenő, az EMNT gazdasági bizottságának alelnöke ugyanakkor a Mikó-tervet ismertette néhány szóban az elsősorban egyetemistákból álló közönségnek.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.