Fotó: Kiss Előd-Gergely
Informatikusokat, mérnököket, közgazdászokat, humánerőforrás-menedzsereket, pszichológusokat, gyógypedagógusokat keresnek többek között a szatmári cégek a pénteken még tartó kolozsvári állásbörzén.
2017. május 11., 23:482017. május 11., 23:48
Rendhagyó állásbörzét tartanak Kolozsváron – a csütörtökön elkezdődött és pénteken is zajló eseményt Szatmár hazavár címmel a szatmárnémeti polgármesteri hivatal szervezte meg a kincses városban tanuló szatmári fiatalok számára. Butka Gergely, az állásbörze főszervezője a Krónikának elmondta:
„Érezzük azt, hogy a fiatalok elhagyják a várost, és a nagy egyetemi központok, különösen a Kolozsvárt jellemző magasabb életszínvonal, gazdagabb kulturális élet »csökkenti« Szatmárt a szemükben” – mutatott rá a probléma gyökerére a főszervező.
Hozzátette: a 2016-ban hivatalba lépett új városvezetés úgy döntött, tenni fog azért, hogy ez megváltozzon, s ennek kezdetének épp megfelel az állásbörze, de további lépéseket is szándékukban áll tenni, azért, hogy végül hazatérjenek Szatmárnémetibe az egyetemen tanuló diákok.
„Tisztában vagyunk azzal, hogy
– magyarázta Butka.
Az állásbörzére 217 diák regisztrált, számukra összesen 20 cég kínált állásokat, sőt a szatmárnémeti polgármesteri hivatal is felajánlott több mint 100 munkalehetőséget. Az állások nagy része mérnöki, informatikai munka. „A szatmárnémeti nagy gyárak munkaerőhiánnyal küszködnek. Informatikusokon kívül közgazdászokat, humánerőforrás-menedzsereket keresnek, sőt pszichológusokat, gyógypedagógusokat is. Az az állásbörze célja, hogy ezeknek az állásoknak a hírét eljuttassa a Kolozsváron tanuló szatmári fiatalokhoz” – magyarázta Butka Gergely.
Szilágyi Alexandra, az autóiparban érdekelt, különböző gumiból készült termékeket, alkatrészeket gyártó Woco cég humánerőforrás-menedzsere a Krónikának elmondta: elsősorban mérnököket keresnek, de szükségük van könyvelőre és műszaki szakemberekre is.
Várjuk a fiatalokat az önéletrajzukkal vagy akár anélkül, jelentkezzenek minél többen, és a végén vegyük rá a hazatérésre őket” – fogalmazta meg várakozásait Szilágyi Alexandra.
A diákok is érdeklődőnek bizonyultak. Egyikük, Tivadar Renáta elárulta, elsőéves történelem szakos hallgató, aki történelemtanár és muzeológus akar lenni, csak nézelődni jött, nyáron szeretne dolgozni, és gondolta, körülnéz. Beszélgetőpartneréről pedig kiderült, hogy ő Sebastian Tarța, és harmadéves a kolozsvári képzőművészeti és formatervezői egyetemen, ahol ipari és beltéri formatervezést tanul. „Jöttem, hogy megnézzem, mégis milyen munkahely passzolna a szakmámhoz” – válaszolta lapunk kérdésére.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!