2012. október 31., 08:562012. október 31., 08:56
Amint Adrian Ştef megyei tanácselnök a Krónika megkeresésére elmondta, készülnek a februárban vagy márciusban induló újabb EU-s program keretében elérhetővé váló támogatások felhasználására, amelyből két, egyenként 28 hektáros fotovoltaikus parkot telepítenének. Bár még a pontos felmérésekkel nem végeztek, úgy vélik, a létesítmény képes lesz ellátni a megyei intézmények épületeit árammal, és a két kiemelt turisztikai beruházásuk, a Luna forrásnál levő sípálya, illetve a Krasznabélteken készülő fürdő számára is biztosítaná az energiaellátást.
A megyei közgyűlés elnöke úgy számol: a termelődő áram elegendő lenne az említett intézmények fűtésére is, továbbá a megye összes településének közvilágítása is megoldható volna a két fotovoltaikus park által termelt energiából, így a vidéki polgármesterek nem lennének arra kényszerülve, hogy spóroljanak – az elmúlt teleken ugyanis a magas költségek miatt csak egy-két izzót mertek égetni a falusi utcákban. Az áramfejlesztőket egyébként Szopor és Kolcs község határában alakítanák ki.
A körvonalazódó megegyezés szerint a pályázat költségeihez a két település a területekkel járulna hozzá, a 2 százaléknyi önrészt pedig a megyei önkormányzat biztosítaná. Kolcson és Szoporon egyébként minden közintézmény energiaellátását ebből a forrásból fedeznék. A benyújtandó projekt összköltsége becslések szerint eléri a 15 millió eurót. „A legnagyobb összeget áramellátás és fűtés tekintetében a megyei kórházra költjük, ha viszont ezeket a pénzeket a fotovoltaikus parkoknak köszönhetően meg tudnánk spórolni, több jutna felújítási munkálatokra, valamint fejlesztésekre” – magyarázta Adrian Ştef, hozzátéve, hogy a megyei kórház esetén a hőszigetelést is uniós forrásokból szeretnék megoldani, mivel a következő évben az EU ilyen jellegű beruházásokat is finanszíroz majd.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.