Fotó: Pinti Attila
A romániaiak sereghajtók európai szinten a tekintetben, hogy a „legolcsóbban adják el idejüket” – számítások szerint évente körülbelül kétezer órát dolgoznak, de fizetésük alig elég a hónap végéig.
2024. június 04., 20:202024. június 04., 20:20
Ennél is rosszabb hír, hogy a helyzet nem sokat fog változni a jövő hónap elejétől, amikor a minimálbért megemelik: az eddigi bruttó 22 lejes órabérhez viszonyítva egy minimálbérért dolgozó romániai 13,8 lej nettó órabért fog keresni, ami körülbelül 110 lejt jelent naponta – számolta ki a digi24.ro hírportál.
Így a romániai állampolgárnak meg kell próbálnia napi háromszori étkezést biztosítania abból a 110 lejből, amit 8 óra munkával keres meg, ebből a pénzből automatikusan 6 lej megy a szállításra. Így 104 lej marad reggelire, ebédre és vacsorára. A hírportál példaként összeállított egy átlagos fogyasztói kosarat, feltüntetve azokat a termékeket, amelyeket ebből a pénzből megengedhet magának. Példaként: hot dog: 3 lej, 415 gramm sertésbélszín 15 lej és 40 bani, 10 tojás 11 lej, 1 kenyér 6 lej, 1 kg és 172 gramm csirkemell 32 lej. Marad 41 lej, az ember mondjuk elmegy a zöldség- és gyümölcsboltba, hogy megnézze, mit lehet vásárolni ezen a pénzen. 500 gramm hagyma 3 lej, 1 kg sárgarépa 10 lej, 1 kg uborka 5 lej, 1 kg burgonya 5 lej, 1 kg paradicsom 13 lej.
Christian Năsulea, a bukaresti Közgazdasági Egyetem oktatója szerint alacsonyabb adókra lenne szükség, hogy az emberek többet tarthassanak meg a fizetésükből, hogy a vállalatok termelékenyebbek legyenek, több pénzük maradjon meg az alkalmazottaknak. A munkaügyi minisztérium adatai szerint 760 ezer romániai keres jelenleg bruttó 3300 lejes minimálbért.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család méltó megélhetéséhez elegendő minimális fogyasztói kosár értéke havi 9978 lej volt idén szeptemberben; ez 15,2 százalékkal több, mint 2022 szeptemberében.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!