Fotó: Krónika
2008. február 06., 00:002008. február 06., 00:00
„Nagyváradra esett a választás, mivel kedvezőnek tartjuk a négyzetméterenkénti 3 eurós telekárat, és azt, hogy az önkormányzat ígéretet tett havonta 100 munkás szakképzésére”– mondta Heo. A dél-koreai székhelyű Hanil Electronics Kft. két másik céggel, a Koammal és a Dong Yanggal együttműködve építi fel és működteti majd a gyárat, az építkezéshez 33 hektár területre lesz szükség. Az építkezés, a gyárban használandó gépsorok és berendezések értéke elérheti a 40 millió eurót. A képernyőgyárat az építkezési engedély kibocsátása után legtöbb két év alatt felépítik és működésbe hozzák. A tervek szerint a váradi gyárból látják majd el Samsung-képernyőkkel az európai piacot. Marcel Boloş, a nagyváradi ingatlankezelő igazgatóság vezetője a tanácsosok beleegyezését kérte a projekt beindításához, és javaslatot tett arra, hogy a tárgyalóbizottságba a városi közgyűlés öt tagja is bekerüljön. Ennek nyomán az RMDSZ, a Nemzeti Liberális Párt, a Demokrata-Liberális Párt, a Szociáldemokrata Párt és a Nagy-Románia Párt delegálhatott egy-egy képviselőt a testületbe. A most elfogadott határozat életbelépését követően 30 napon belül el kell készíteniük azt a memorandumot, amely a beruházás tényleges elkezdéséhez szükséges. A gyár pontos helyét a tárgyalóbizottság jelöli ki a város külterületén, az Aradi úttal párhuzamos létesítendő ipari parkban. A terület közművesítéséről a városnak kell gondoskodnia, a befektetők pedig adókedvezményre számíthatnak. A Hanil vezetői szerint amennyiben a termelés megfelelően halad, a vállalat idővel Samsung plazmatelevíziók gyártását is elvállalhatja. Mennyiségi szempontból a Hanil célja, hogy 2010-re körülbelül 10 millió monitort gyárthassanak évente Nagyváradon, idénre 800 ezret, 2008-ra pedig 5 milliót irányoztak elő. Reményeik szerint 2009-re megduplázhatják ez utóbbi számot.
A Hanil Electronics a tavalyi év nyara folyamán lépett először a romániai piacra. Július óta már jelen vannak Nagyváradon, pontosabban Szentandráson, ahol bérelt csarnokokban rendezték be átmenetileg az üzemet. A gyár egyelőre száz alkalmazottat foglalkoztat, és kétezer monitort állítanak össze naponta.
A Hanil Electronics multinacionális cég három kontinensen van jelen. A cég 1986 végén alakult, és 1987-ben már a Samsung Electronics alkatrész-beszállítójaként tartották számon. 1992-ben már az IBM-nek szállított, majd bővítették az áruskálát és a termelést. 1996-ban Malajziában alapítottak egy leányvállalatot, 1998-ban pedig Mexikóban, majd 1999-ben Hongkongban és Kínában.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.