2010. április 29., 09:142010. április 29., 09:14
Az együttműködés révén a kamara tagjai hozzájuthatnak azokhoz az információkhoz, amelyeket az ügynökség egy nyertes pályázata alapján bocsát a rendelkezésükre. Ingyen hozzáférhetnek a vállalatok így európai hálózat, az Enterprise Europe Network, valamint az erdélyi kis- és közepes vállalkozásokat támogató hálózat, a BISNet Transylvania adataihoz.
„Ki kell szállni a mókuskerékből, be kell törnünk az európai piacra, de ehhez birtokában kell lennünk az európai tudásnak, ismernünk kell az európai törvényeket, lehetőségeket” – magyarázta a gazdasági szakember. A kommunikációs rendszer kétoldalú, a háromszéki üzletemberek megtudhatják, hogy milyen ágazatokban keresnek az európai vállalkozók partnereket, de például az általuk gyártott faházikóknak is kereshetnek európai piacot. Ha valaki úgy dönt, ezentúl csiga- vagy békatenyésztéssel foglalkozik, erre is talál segítséget és eligazítást.
Rosner szerint, nagyon fontos ismerni az európai uniós szabályozásokat, például ha valaki festéket akar forgalmazni, akkor kötelező módon be kell jelentkeznie az európai nyilvántartásba. Ugyanígy a kutatáshoz is lehet partnert, információt, piacot találni, például a diófalevélből készített természetes színezőanyagra, ecsetelte a kamara elnöke. A gazdasági válság bebizonyította, hogy a legsikeresebb vállalkozásnak is kell egy B alternatíva, ezért kell a vállalkozónak mindig nyitottnak lennie az információra, az új partnerségre vagy más fejlesztési ágazatra.
Rosner ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a tudásközpontú vállalkozásnak van csak jövője, ha az üzletember megszerzi az EU-s pályázatról az információt, lehívja a támogatást, azzal az összeggel csökkennek a költségei, olcsóbban kínálhatja a termékeit, és ezzel növelheti a versenyképességét.
Tavasszal kezdik el a kovásznai Őzike szálloda felújítását – közölte a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara. A többségi részvényes SIF Transilvania befektetési társaság a legutóbbi közgyűlésén ugyanis eldöntötte, idén 4,8 millió eurót fordít a tulajdonában levő, a székelyföldi fürdővárosban található szállodák korszerűsítésére. Az Őzike hotelt és a hozzá tartozó kezelőközpontot a tervek szerint 9,4 millió eurós befektetéssel újítják fel, ebből idén 4,8 millió eurót költenek el. A kamara közleménye szerint, a munkálatokat jövő márciusban fejezik be. Ugyanakkor tervezik a Szarvas szálló átalakítását úgy, hogy a jelenlegi kétcsillagosból háromcsillagossá léphessen elő. Idén a tervek elkészítésére 111 ezer eurót költenek, a munkálatok összértéke 8,2 millió euró. Herman Rosner, a kamara elnöke úgy véli, a SIF Transilvania stratégiai döntést hozott, amikor a gazdasági válságban belevág az öszszesen több mint 20 millió eurós fejlesztési projektbe, hiszen a belföldi és a külföldi piacon egyaránt növekszik az érdeklődés a gyógy- és az egészségturizmus iránt. |
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.