Fotó: Mediafax
Lucian Croitoru jegybanki szakértő szerint illúzió azt hinni, hogy erőltetni lehet az előrelépést az olcsó munkaerővel rendelkező országok sorából. A béremelések és a minimálbér növelése negatívan hat ki a magánszférára.
2017. július 19., 15:442017. július 19., 15:44
A közszféra fizetésemelései és a minimálbér növelése negatívan hat ki a magánszférára, miután a termelékenység nem tudja tartani a tempót, így sérül a versenyképesség – ez pedig rossz hír az infláció és a gazdasági növekedés tekintetében – idézi a Bloomberg Lucian Croitorut, a Román Nemzeti Bank elnökének, Mugur Isărescunak monetáris politikai tanácsadóját.
– hívta fel a figyelmet a jegybanki szakember.
A kormányt minden irányból bírálták amiatt, hogy rövid távú gazdaságpolitikával állt elő. Bár a gazdasági növekedés üteme meghaladta az 5 százalékot a béremeléseknek és az adócsökkentéseknek köszönhetően, a jegybank és az elemzők is azt mondják, hogy mindez negatívan hat ki a befektetésekre, ami pedig korlátozni fogja a jövőbeni gyarapodást. Az alacsony bérek olyan vállalatokat vonzottak Romániába, mint a Renault Rt. és a Ford Motor Co. – emlékeztet a Bloomberg.
Croitoru kijelentését támasztja alá a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának nemrég kiadott közleménye is,
Az egyik fő ok a munkaerővel járó kiadások növekedése, amit a munkaerőhiány, a bürokrácia, a nagy adók és a korrupció követnek.
A brit Alison Hayes készruhagyár márciusban zárta be romániai gyárát, az egyik ok a munkaerővel járó kiadások növekedése volt. A Világgazdasági Fórum által készített, a 2016-os adatokon alapuló versenyképességi rangsorban Románia kilenc helyet veszített, és jelenleg 138 ország között a 62.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!