2013. február 15., 08:272013. február 15., 08:27
Budai Gyula vidékfejlesztési államtitkár vitaindítójában elsőként arra hívta fel a figyelmet, hiába szeretnének a gazdák szigorúan szakmai egyeztetést, az agrárium helyzetét nagyban befolyásolják a politikai szféra történései. Ezt a tényt alátámasztandó a Magyarország uniós csatlakozásakor történteket idézte fel, amelynek meglátása szerint legnagyobb vesztese épp a mezőgazdaság volt éppúgy, ahogy három évvel később, 2007-ben, Románia esetében.
Mint elmondta, bár Magyarországon valamivel jobbak voltak a viszonyok mezőgazdasági téren, mint Romániában, a csatlakozási szerződésben a kis- és közepes, úgynevezett családi gazdaságoknak nem alkudtak ki kedvező feltételeket, ehelyett a mezőgazdasági támogatásokat mindössze egy szűk gazdasági lobbi számára tették elérhetővé. Ellenpéldaként Lengyelországot említette, ahol a csatlakozási szerződés feltételeit mindaddig nem véglegesítették, amíg az országos gazdaszövetség elnöke, aki személyesen volt jelen a tárgyalásokon, rá nem bólintott a tervezetre.
A kialkudott egymilliárd eurós mezőgazdasági támogatásnak köszönhetően a lengyel gazdák a burgonyát is annyira kedvező áron tudják értékesíteni akár külföldön is, hogy a magyar piacról szinte ki is szorították a hazai terméket. A másik fontos problémának az államtitkár azt látta, hogy a gazdák nem kaptak megfelelő felkészítést arra nézve, hogyan álljanak helyt az uniós pénzekért folyó versenyben. Elmondása szerint a Fidesz-kormány a továbbiakban arra fog koncentrálni, hogy a kis családi gazdálkodások versenyképességét segítse. „A válságból kivivő út a mezőgazdaságon keresztül vezet” – jelentette ki. Előadása végén felajánlotta a gazdáknak: jelöljék ki azokat a területeket, ahol szakmai segítséget igényelnek Budapestről, hiszen több erdélyi városban, köztük Csíkszeredában is már elindult a konkrét együttműködés a helybéliekkel.
A romániai gazdák 2004-től kezdve megpróbáltak tanulni a magyarországi hibákból, ám végül mégis elkövették a magukéit az EU-s csatlakozást követően – hangsúlyozta beszédében Szentmiklósi Zoltán, a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Bihar megyei szervezetének elnöke. Mint részletezte, a romániai gazdálkodók jelenleg egyetlen biztos bevétellel rendelkeznek az Unió részéről, ez pedig a területalapú támogatás. Hiányosságként értékelte azt a tényt, hogy az elméletileg létező agrárkamarák igen kis létszámmal működnek, és nem elég szervezettek.
Komlósi István, a Debreceni Egyetem Mezőgazdasági, Élelmiszer-tudományi és Környezetgazdálkodási Karának dékánja a tudás fontosságáról beszélt a mezőgazdaságban, kiemelve: a Partiumi Keresztény Egyetemre kihelyezett oktatási modulban már hatvanan végeztek, közülük heten mesterfokozatot is szereztek – rájuk épülhetne a továbbiakban egy akkreditált agrárszak a PKE-n. Ez utóbbi azonban nehézségekbe ütközik: Pajzos Csaba, a PKE Közgazdaságtudományi Karának dékánja szerint hasonlót már többször is próbáltak akkreditáltatni, ám a nagy állami egyetemek nem hajlandók lemondani a magyar anyanyelvű diákokról a váradi magánegyetem javára. Az előadások után a jelen lévő gazdák tették fel kérdéseiket az államtitkárnak egyebek közt a kamarák megszervezésének és a kapcsolatok kiépítésének tematikájában.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.