Az autó- és a buszpark is elöregedett Romániában
Fotó: Haáz Vince
A romániai közutakon közlekedő járművek 80 százaléka több mint tízéves, miközben a járműpark 10 százalékát sem éri el az 5 évesnél fiatalabbak aránya – derül ki a jogosítvány- és gépjármű-nyilvántartó hivatal (DRPCIV) statisztikáiból.
2021. február 17., 08:422021. február 17., 08:42
2021. február 17., 09:352021. február 17., 09:35
A most nyilvánosságra hozott adatsorok szerint 2020 végén 9,22 millió járművet tartottak nyilván az országban – ide tartoznak a személygépkocsik, kereskedelmi célra használt járművek, buszok és motorkerékpárok egyaránt. Ezek közül
A robogóknál a legdrámaibb a helyzet, a 6700 Romániában bejegyzett robogó közül 6300 (vagyis 94 százalék) idősebb 10 évesnél. A 155 ezer romániai motorkerékpár közül eközben 124 ezer (80 százalék) gördült le több mint 10 éve a gyártósorokról.
A román rendszámmal közlekedő több mint 7,2 millió személygépkocsi esetében nagyjából 6,2 milliót (86 százalék) tesz ki azok aránya, amelyek meghaladták a 8 évet, vagyis leadhatóak a roncsautó-program keretében.
Életveszélyesek és környezetszennyezők
Fotó: Haáz Vince
A teherautóknál még ennél is rosszabb arány, a 988 991 egységből 800 000, vagyis 82 százalék több mint egy évtizedes.
A Covid-19 járvány kezdete óta a járművezetők 65 százaléka lényegesen kevesebbszer használja a tömegközlekedést, a megkérdezettek 76 százaléka inkább saját személygépkocsival utazik – közölte szerdán a LeasePlan flottakezelő.
Ami a motor típusát illeti, a 8,69 millió motorral hajtott jármű közül 50,7 százalék dízel, 42,9 százalék benzinmeghajtású, és alig 0,56 százalék környezetkímélő (0,07 százalék elektromos, 0,49 százalék hibrid).
A romániai járművezetőket nem tántorítja el a hideg évszak, és télen is ugyanolyan gyakran használják az autót, mint az év többi részében – derül ki a Mol Románia által 2020. december 12. és 18. között, a Mol MultiBonus hűségprogramban részt vevő ügyfelek körében végzett online felmérésből, amelyben több mint 200
Alig 7660 járművet helyeztek forgalomba januárban Romániában, ami csaknem 47 százalékkal elmarad az egy évvel korábban jegyzett adattól – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók és -Importőrök Egyesülete (APIA) által nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
1 hozzászólás