Tánczos Barna pénzügyminiszter ismertette az oszlopadó végleges változatát
Fotó: Tánczos Barna/Facebook
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter. A kormány egymilliárd lejes bevételt remél az oszlopadóból.
2025. április 03., 17:192025. április 03., 17:19
2025. április 03., 17:202025. április 03., 17:20
Tánczos Barna elmondta, hogy a jogszabály szerint eltérően számítják ki a magáncégek, illetve az államtól vagy az önkormányzatoktól koncesszióba vett közvagyont kezelő vállalatok adóalapját. Ezt azzal magyarázta, hogy a magánvállalatok ipari létesítményeinek esetében számolnak az amortizációval is, a közterületeken lévők esetében azonban nem.
A március végén közvitára bocsátott tervezetben még az szerepelt, hogy az ipari építményekre kivetett oszlopadót magáncégek esetében a nettó érték 1 százalékában, az állami létesítmények esetében értékük 0,5 százalékában szabják meg. Tánczos csütörtöki beszámolója szerint a sürgősségi rendelet közvitája alatt a kormány egyeztetett a közvagyont kezelő állami társaságokkal, köztük a víz- és csatornázási vállalatokkal. Utóbbiak képviselőinek kérésére az oszlopadót az ipari létesítményeik bruttó eszközértékének 0,25 százalékára csökkentették. Emellett ezek az állami és önkormányzati vállalatok 10 százalékos kedvezményben részesülnek, ha az adót 2025. május 25-ig befizetik – részletezte a tárcavezető.
A pénzügyminiszter szerint a csütörtökön elfogadott sürgősségi rendelet több mint egymilliárd lejes költségvetési bevételt eredményez. Az összeg 75 százalékát az állami és önkormányzati vállalatok, 25 százalékát a magáncégek fizetik be az államkasszába.
A múlt év végén elfogadott salátarendelet 1 százalékos adót vezetett be az ingatlanadó alól mentesülő különleges ipari létesítményekre.
Az ipari építményekre kivetett oszlopadót magáncégek esetében a nettó érték 1 százalékában, az állami létesítmények esetében értékük 0,5 százalékában szabták meg.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
szóljon hozzá!